4/5 - 45 Kişi Yorum Yap, Kazan!
14,35 TL
20,5 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 26 Ağustos
Standart Teslimat : 27 Ağustos - 29 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Hiç bu kadar güzel bir kitap okumadım.


-Elia Kazan Balkan Edebiyat Ödülü/1997-


 


Yıllardır Topkapı Sarayı'ndaki hücresinde kapalı tutulan Şehzade, hiç beklemediği bir anda tahta çıkarılır, böylece iktidarın tek sahibi olur.
Haremağası Süleyman ise Habeşistan'dan koparılıp hadım edilerek saraya getirildiğinden beri onun en sadık kulu ve -iktidarsızlığına rağmen- Harem'in tek hâkimidir. Valide Sultan'ın iktidar hesaplarıyla oğlunu yeniden hapsettirmesi, ilişkileri iyice içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.


 


Engereğin Gözü, Haremağası ile Padişah arasındaki köle-efendi ilişkisi aracılığıyla, "bakışıyla her canlıyı kımıltısız hale getiren bir engereğin bile gözünü kamaştıran" iktidarın büyüleyiciliği üzerine alegorik bir roman. Bir yanıyla da bir "dil şöleni"; Zülfü Livaneli, Evliya Çelebi'nin, Naimâ'nın ve Türkçenin büyük dil ustalarının izini sürüyor.


(Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Engereğin Gözü mü?
Cemal Karanlık

Sahafta kitabın yeni baskısını görünce düşünmeden edemedim: İnsan yaptığı en iyi şeye niye müdahale eder? Yıllarca raflarda Engereğin Gözündeki Kamaşma olarak durmuş bir kitabı, yıllar sonra niye Engereğin Gözü yapar? Bunun gerekçesini bilmek isterdim. Kitaba bu kötülüğün neden yapıldığını bilmek isterdim. Çok merak ediyorum, bunu Zülfü’den kim istemiş olabilir? Zira, Zülfü’nün, Engereğin Gözü ile Engereğin Gözündeki Kamaşma arasındaki farkı çok iyi bildiğini düşünüyorum. İlki görüntü, ikincisi metafordur.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%65,9
%22,7
%6,8
%0
%4,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.04.2019

Buyuleyici

Kesinlikle buyulendim. Cok sey ogrendim.

17.09.2018

Çok abartı

Yorumlar üzerine aldığım bi kitap ama yapılan yorumları abartılı buldum .Evet Zülfü Livaneli’nin çok güzel bi kalemi var ama Engereğin gözü bunlardan biri değil .

23.01.2017

Arşivlik bir eser

Zülfü livaneli'nin kalemini en iyi kullandığı eserlerden biri. Ana karakterlerdeki isimleri gizli tutarak o dönemlerle ilgili sizi araştırma yapmayada sevk etmesi gerçekten takdire şayan. Sürükleyici olmasıyla birlikte, iktidar hırslarının insana neler yaptırabileceğini gösteren eğitici bir kitap

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız