52,0 TL
Standart Teslimat : 05 Temmuz - 08 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Endülüs'te Hanefilik Kitap Açıklaması

 

Elinizde bu kitap, dünyada en fazla müntesibi bulunan Hanefi mezhebinin doğduğu Irak topraklarından Mısır, Kuzey Afrika ve Endülüs bölgesine ulaşmasını ve Ebu Hanife'nin Endülüs coğrafyasındaki talebelerini ve silsilesini incelemeyi gaye edinmiştir. Mezhep imamları ile onların müctehid derecesindeki ilk talebelerinin altın değerindeki görüşlerinin yazıya aktarılmaları, özellikle muamelat konusuna dahil olan meselelerin "İlam" mahiyetinde kayıt altına alınması ve uzun yıllar nesilden nesile korunması gibi sebepler, kadıların kararlarını önemli kıldığından, konu öncelikle kadıların hükümleri daha sonra fakihler ve müftülerin fetvaları üzerinden tespit edilmeye çalışmıştır.

Endülüs'e Hanefi mezhebinin nakledilmesinde öncelikle Ebu Hanife'nin öğrencisi Abdullah B. Ferrüh ile İmam Muhammed'in talebesi Esed B. Furat'ın, daha sonra ise bunların öğrenci silsilelerinin katkıları büyüktür. Bu çalışmada Hanefi mezhebinin tüm dünya ile birlikte Endülüs'te de yayılmasına sebep olan siyasi ve sosyal sebepler de incelenmeye çalışmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.