3,5/5 - 88 Kişi Yorum Yap
14,9 TL
28,0 TL %47
24 Saatte Kargo!
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Empedoklesin Dostları Kitap Açıklaması

AMIN MAALOUF’TAN 8 YIL ARADAN SONRA YENİ BİR ROMAN…

Türkiye’de geniş bir okur kitlesine sahip Amin Maalouf yeni romanı Empedokles’in Dostları’yla okurlarını selamlıyor.

Romanlarıyla olduğu kadar deneme kitaplarıyla da ilgi çeken Maalouf, Empedokles’in Dostları’nda bu kez geleceğe yönelik bir kurguyla dönüş yapıyor. Ölümcül Kimlikler ve Uygarlıkların Batışı kitaplarında yer verdiği eleştirel gözlemlerin izinde yarı distopik bir dünya çiziyor. Platon’un mağarasından çıkıp Empedokles’in Dostları’yla tanışmaya davet ediyor bizi.

Atlas Okyanusu kıyısındaki küçük Antioche adasının yalnızca iki sakini vardır: Orta yaşın verdiği olgunlukla sessiz bir hayat sürmek isteyen Alec ile yazdığı ilk romanının yakaladığı başarı sonrası her şeyi ardında bırakan esrarengiz Ève. Birbirlerinden uzakta, kırılgan yalnızlıklarının tadını çıkaran bu iki insanın yolu bir gün elektriğin, telefonların, televizyon yayınlarının, internetin, kısacası her türlü iletişim aracının etkisiz hale gelmesiyle kesişir.

Gerçeğe ulaşma imkânı kalmayınca fısıltı gazetesi işlemeye başlar: Gezegen bir nükleer felaketin eşiğindedir, Amerika küresel ölçekte bir terör saldırısına maruz kalmıştır, insanlığın hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler artık insanlığın sonunu getirmiştir...

Tüm dünya bu söylentilerle çalkalanırken, kendilerine Empedokles’in Dostları diyen, son derece gelişmiş bir teknolojiye ve tıp bilgisine sahip bir grup gizemli insan bu karmaşaya son vermek üzere çıkagelir. Alec bu insanların kim olduğunu öğrenmeye çalışırken, içinde yaşadığımız dünyanın çelişkileriyle de yüzleşmek zorunda kalır. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır.

“Hayal kırıklığı içeren bu satırları yazarken hikâyenin sonuna geldiğim izlenimindeyim. Geldiler, üstünlük kurdular, dünyada hem kaygı hem de umut rüzgârları estirdiler, sonra da gittiler.”

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%22,7
%40,9
%15,9
%10,2
%10,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

19.09.2021

Eski Dost

Okurken eski bir dost ile karşılaşmış gibi hissettim. Çok sevdiğim bir yazarın yine çok sürükleyici bir romanı. Farklı bir konu farklı bir kurgu.

21.08.2021

Bir ilk

İlk kez Amin Maalouf'un bir kitabını okudum. Kitabın harika olduğunu düşündüm ve neden daha önce hiç bir kitabını okumamış olduğum için hayıflandım. Sonra herkes okusun demek için buraya geldim ve yorumlara baktığımda çoğunluk, Amin Maalouf için ortalama bir kitap olduğunu dile getirmiş. Bu nedenle diğer kitaplarını okumakta ki sabırsızlığım arttı.

15.06.2021

YERİNDE BİR FARKLILIK

Amin Maalouf bilindiği üzere tarih, kimlik ve Doğu mistisizm üzerine yazınlar oluşturdu. Bu defa farklı bir konu ve farklı bir kurgu. Yarı distopik bu eserde ileri bir medeniyet( Empedokles'in Dostları) üzerinden nükleer bir tehditin yaratacağı sorunlar, hakim devlet algısının çürümüşlüğü, ırkçılık hastalığının insanlık genelindeki garabeti, yalnızlığın toplumsal bir soyutlanma hali olamayacağı gerçeği sağlam bir kurgu ile anlatılmış. Diğer eserleri ile mukayese etmeden kitap kendi özelinde okunmalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.