46,25 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Emir Bey'in Kızları Kitap Açıklaması

 


Emir Bey'in Kızları, zengin bir mekân ve tarihsel gerçeklik fonuna oturuyor. Mekânlar: Önce düşman, şimdilerdeyse bilinçsizlik ve beton işgalindeki İstanbul; başkent olmaya giden küçük bir Anadolu kasabası kimlikli Ankara; Mezopotamya uygarlığının tarihten kaçmış yapayalnız bir uçbeyi olarak yaşayan Mardin; peygamberlere, yoksulluklara ve kendine özgü sarıya sarınmış Urfa ve... İnsanlığa ışığı, ateşi ve acıyı armağan eden Kafkas Sıradağları, Tarihsel gerçeklik ise romanın ilk harfinden son noktaya kadar sürüp gidiyor. Son yüzyıllık tarihimizin bireye yansımasının da irdelendiği Emir Bey'in Kızları'nda üç ayrı karakterin dilinde onlarca insanın özgün hikâyeleri ve kimlikleri anlatılıyor. Yazar coşkulu ve zengin bir dil kullanıyor. Ayla Kutlu'nun anlatımındaki olağandışılığın genişlediği bu kitapta görülüyor. Bilgi Yayınevi, Bir Göçmen Kuştu O'nun ardılı olarak yazılan çok çarpıcı bir roman olan Emir Bey'in Kızları'nı, Cumhuriyetin 75. Yılına armağan olarak sunuyor.Sayfa Sayısı: 394

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Asi... Asi
Reyhan Yıldırım

Uzun yıllardan beri roman yayınlamayan Ayla Kutlu, Asi... Asi  adlı nehir romanıyla  okurlarının on yıl süren özlemini bitirdi.

Yaklaşık yüz yılı kapsayan anlatı, özgün bir ailenin üç kuşağının öyküsünü (Antakya’nın tarihsel ve toplumsal gelişim sürecine koşut değişimini) aktarıyor.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.05.2004

Emir Bey’in Kızları (Bir Göçmen Kuştu O (2)

Emir Bey'in ölümüyle başlayan Ayla Kutlu'nun "Emir Bey'in Kızları" adlı romanı yine Emir Bey'in yaşadığı ülke ile hayatına dair yazdığı bir mektupla sona eriyor. Dolayısıyla romanda Emir Bey'in ağırlığını ailesinde kurmuş olduğu ağırlık kadar duyumsadım.
    Emir Bey'in hayatında üç göç yaşanır. Çocukluktan gençliğe geçişinin gerçekleştiği Urfa; sıfır noktasından maddi ve manevi imkanlara kavuştuğu, milletvekilliği yaptığı Ankara; Cumhuriyet devrimlerinin hayata geçirilmesinde yaşanan zorlukların yaşanması ile üçüncü göçüm diye adlandırdığı siyaset bulantısı. Bu bulantıyı dindirmek için çaba sarf etmek isteyen Emir beyin önündeki engel istediği saflarda yer alamamasıdır. Emir beyin kendisinin de söylediği gibi yalnız mekanda değil, zamanda da farklı yürümek mecburiyetinde bırakan göçler yaşamıştır. Emir bey bu durumu şu sözleriyle açıklar: "Göç büyük şeydir; göç insanın ufuk çizgisinden aşağı düşmesidir." Yani hem soyut hem de somut olarak hiçbir yere ait olmama.
    Emir beyin annesine benzettiği, belki de bu yüzden Hüsra'ya göre duygularını iletebildiği Leyla da göçmenliği şöyle tarif ediyor: "Bizim neslimizin de yitik kuşakları oluştu anne. Duygulu çalışkan göçmenler olarak orada burada kırılıp kaldılar!"   Leyla, siyasi görüşlerinden dolayı yurtdışına gitmek zorunda kalan abisi Batu gibilerin kendi yurdundakilerin iç bunalımlarından dolayı tamamen unutulmuş olmalarından yakınıyor. Leyla'nın söylediklerini annesi Nevnihal, kocası Emir beyin yaşantısına bakarak şöyle açıklıyor: "Bir göçmenin kendini sağaltıp normal insana dönebildiğini kimse söylemesin. Her ot kendi kökünde yeşerir, diye boşuna söylenmemişler."
    Nedir Emir beyin kırgınlığının bu sebebi? Sadece yaşadığı ülkenin ilerleme yolunda sürekli denetim altında, sinerek ağırdan bir yolu benimsemesi mi? Özel yaşantısındaki kalabalığın uzlaşamadığı süreçleri mi? Belki de hepsinden önemlisi, yaşamın temellerinin atıldığı çocukluk döneminde savaşa tanık olması, daha da önemlisi tecavüze uğradıktan sonra bile kendisinin yaşaması için büyük çaba gösteren annesinin küçücük yaşında göçüp gitmesi.
Roman, teknik olarak düz bir çizgide ilerlemiyor. Geri dönüşlerle zenginleştirilmiş. Ve bu öylesine yumuşak yapılmış ki, yıllar arasındaki farklılığı hiç yadırgamadım. Kişiler ve olaylar bütünlüğü sağlayabiliyor. Yazarın geçişlerdeki ustalığı hemen göze çarpıyor. En önemlisi de, Türkiye'nin kuruluşundan bu yana tarihsel gerçekliği üzerine okuyucuyu bilgilendiriyor.

NESLİHAN PERŞEMBE
  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.