4,5/5 - 5 Kişi Yorum Yap, Kazan!
14,44 TL
19,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 26 - 28 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Atatürk'ün doğum yeri oluşunuhn yanı sıra, Sabetaycılık meselesi yüzünden de ülkemizde sıklıkla gündeme gelen Selanik Şehri, Doğu ile Batı'nın buluştuğu yerde, birbiriyle çatışan güçler ve çıkarlar girdabında bir vaha, farklı halklardan oluşan renkli bir dünyaydı bir zamanlar. Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomisi, Sefarad Yahudilerinin de kültürü açısından tam bir merkezdi.

Leon Sciaky, bu anı kitabında bizi Türk şeyh ve dervişlerin, Yahudi tüccar ve hahamların, Macar devrimcilerin, Bulgar çiftçilerin, Rum rahiplerin, Kürt bakkalların, Arnavut oduncuların ve Fransız okul müdürlerinin renkli dünyasıyla tanıştırıyor.
Selanik'te geçirdiği mutlu çocukluk dönemini ailesinin geçmişi ve tarihsel olaylarla iç içe dokuyarak anlatırken, bir yandan da İspanya, Portekiz ve İtalya'dan sürülüşlerinin ardından Osmanlı topraklarına göç eden Sefarad Yahudilerinin yerleştikleri yerleri yurt edinip kültürlerini nasıl yaşattıklarını yalın ve içtenlikli bir ifadeyle dile getiriyor. Bitmek bilmez çatışmalar, savaşmalar nedeniyle ailece elveda demek zoruda kaldıkları Selanik'in unutulmaz bir portresini çiziyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2006


e-Kitap:

Format:

Sayfa Sayısı: 207

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Varlık Yayınları

 

Puanlamalar

%80
%0
%20
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.01.2018

Çok Güzel...

Anı kitapları zaten çok hoşuma gider benim.Bu oldukça güzel kitabı da severek okudum.Bitirince de hüzünlendim, çocukluğumu geçirdiğim köyüm aklıma geldi.

19.12.2016

Osmanlı döneminden bir kesit

Roman, yıkılış sürecindeki bir  devlet düzeninde, vatandaşların hukukî hak ve  yaşam güvencesinin olmamasının bir resmini çekmiş. Çeşitli etnik grupların birbiri arasındaki sosyal hayat farklılıklarına  değinmiş. Bence cok güzel bir roman. Romanda yer alan tarihi konular,   o devirde yaşayanların nasıl hissettiğini de bilmek isteyenlerin ilgisini çekecektir.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız