0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
270,0 TL
Standart Teslimat : 29 Ocak - 02 Şubat
Bu üründe kargo bedava!

Elektrodiagnoz Kitap Açıklaması

 


Elektrodiagnostik tıpta standart bir rehber olarak yüksek itibar kazanmış eser. İlk baskısı 2003'te yayınlanan Elektrodiagnoz kitabının tamamı güncellenmiş ikinci baskısı elektrofizyoloji alanındaki teknolojinin genişlik ve derinliğini öğrenme fırsatı vermektedir.

 • Bu baskı elektrofizyolojik tekniklerin temellerini açıklayan kapsamlı bir gözden geçirmeyi de içermektedir.


 • Okuyucular, günlük pratikte karşılaşılan sinir sistemi hastalıklarını ve nöromusküler bozuklukları araştırmakta yaygın kullanılan teknikleri bu kitapta anlatıldığı üzere daha kolay kavrayacak ve değerlendireceklerdir.


 • I) Temel ve II) Klinik Elektrofizyoloji olmak üzere iki bölümden oluşan kitapta Bölüm I, nörofizyolojik çalışmaların Türkiye'deki tarihsel perspektifi ile başlamakta ve elektrodiagnoz ile ilgili fonksiyonel anatomi ve temel fizyoloji konularında devam etmektedir. Bu bölümün kalan kısmı santral ve periferik sinir sistemini incelemek için kullanılan çeşitli tekniklerin temel prensiplerini içermektedir. Bölüm II, sinir ve kas hastalıklarında görülen elektrofizyolojik bulguları ayrıntılı bir şekilde ele almakta olup pediatrik elektrofizyoloji, intraoperatif monitorizasyon, lazer uyandırılmış potansiyeller ile devam etmekte ve elektronöromiyografide ultrasonografi kullanımı üzerine bir bölümle sonlanmaktadır.


 • Kitap, periferik sinir sisteminin yanı sıra santral elektrodiagnoz işlemlerini kullanan fiziyatristlerin bu uygulamalara yönelik gereksinimlerini karşılamakta ve sıklıkla karşılaşılan nöromusküler hastalıklarda sorunu çözmeye dair ortak yaklaşım algısı sağlamaktadır. Elektrodiagnostik tıpta standart bir rehber olarak yüksek itibar kazmış bu eser klinik nörofizyoloji alanında öğretim ve araştırmaları da cesaretlendirecektir.


 • Önsöz: Klinik Nörofizyoloji tıbbın en temel alanlarından biri olarak gerek klinisyenlere gerekse sinir bilimi konusunda çalışan bilim insanlarına çalışmalarında çok önemli katkı sağlamaktadır. Özellikle yeni geliştirilen teknolojiler, komplike cihazlar sayesinde edindiğimiz bilgiler beyin ve sinir sisteminin tüm vücut bölgeleriyle nasıl koordineli çalıştığını anlamamıza, hastalık patolojilerine farklı bakmamızı sağlayacak bağlantıları keşfetmemize yardımcı olmaktadır. Bu açıdan Elektrodiagnoz kitabının ikinci baskısını hazırlamak çok heyecan verici bir proje oldu. Çok yorucu bir süreçten sonra ciddi emek verilerek hazırlanmış, bu alandaki gereksinimleri karşılayacağına inandığımız kitabımızın basımı tamamlandı. Katkıda bulunan tüm yazar hocalarımıza, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve Güneş Kitabevinin emektar çalışanlarına yürekten teşekkür ederiz.

  Dr. Jun Kimura Önsöz : Uzun zamandır bir meslektaş ve arkadaş olarak akademik ilerleyişine tanık olduğum Dr. Gülseren Akyüz'ün editörlüğünü yaptığı bu kitaba önsöz hazırlamaktan büyük onur duymaktayım. Kendisinin elektrofizyolojiyi ulusal ve uluslararası alanda geliştirmek için yaptğı dikkat çekici çalışmalarına yakından tanığım. Elektrodiagnoz kitabının ikinci baskısının yayınlanması için ülkesinden ve diğer ülkelerden, kendi özel çalışma alanlarındaki son gelişmeleri aktararak bu amaca katkı sağlayacak seçkin bilim adamlarının desteği için yoğun uğraşı verdi.

  Dr. Akyüz ve ben uygulamamızı geliştirmek için klinik nörofizyolojiyi öğretirken ortak bir coşku ve keyif paylaşmaktayız. Dr. Akyüz'ün çeşitli uluslararası konferanslarda elektrodiagnoz kavramlarını, fiziyatrist bakış açısını vurgulayarak anlattığı konuşmalarına düzenli olarak katıldım. Kendisi bu toplantılarda, yine bu çok özel alanda yeterli donanıma ve eğitime sahip olmayan ancak değerlendirmelerinde elektrofizyolojik çalışmalardan faydalanmak zorunda olan asistan ve fiziyatristlerin eksikliklerini fark etti. Bu sorunu en aza indirmek için çok doğru bir karar vererek elektrodiagnoz prensiplerinin ana hatlarını çizen, hem klinisyenlere hem de temel sinir bilimi alanında çalışanlara yol gösterici bir kitabın hazırlanması konusunda yoğunlaştı. İlk baskısı 2003'te yayınlanan Elektrodiagnoz kitabının güncellenmiş ikinci baskısı bize elektrofizyoloji alanındaki teknolojinin genişlik ve derinliğini öğrenme fırsatı vermektedir. Bu baskı elektrofizyolojik tekniklerin temellerini açıklayan kapsamlı bir gözden geçirmeyi de içermektedir. Okuyucular, günlük pratikte karşılaşılan sinir sistemi hastalıklarını ve nöromusküler bozuklukları araştırmakta yaygın kullanılan teknikleri bu kitapta anlatıldığı üzere daha kolay kavrayacak ve değerlendireceklerdir.

  I) Temel ve II) Klinik Elektrofizyoloji olmak üzere iki bölümden oluşan kitapta Bölüm I, nörofizyolojik çalışmaların Türkiye'deki tarihsel perspektifi ile başlamakta ve elektrodiagnoz ile ilgili fonksiyonel anatomi ve temel fizyoloji konularında devam etmektedir. Bu bölümün kalan kısmı santral ve periferik sinir sistemini incelemek için kullanılan çeşitli tekniklerin temel prensiplerini içermektedir. Bölüm II, sinir ve kas hastalıklarında görülen elektrofizyolojik bulguları ayrıntılı bir şekilde ele almakta olup pediatrik elektrofizyoloji, intraoperatif monitorizasyon, lazer uyandırılmış potansiyeller ile devam etmekte ve elektronöromiyografide ultrasonografi kullanımı üzerine bir bölümle sonlanmaktadır.

  Kitap, periferik sinir sisteminin yanı sıra santral elektrodiagnoz işlemlerini kullanan fiziyatristlerin bu uygulamalara yönelik gereksinimlerini karşılamakta ve sıklıkla karşılaşılan nöromusküler hastalıklarda sorunu çözmeye dair ortak yaklaşım algısı sağlamaktadır. Hiç şüphem yok ki Elektrodiagnoz 2003 gibi Elektrodiagnoz 2016 da elektrodiagnostik tıpta standart bir rehber olarak yüksek itibar kazanacaktır. Umarım ki kitabın kullanımı sadece elektrodiagnostik değerlendirmeyi artırmayacak, aynı zamanda Türkiye ve diğer yerlerde klinik nörofizyoloji alanında öğretim ve araştırmaları da cesaretlendirecektir.

  Dr. Jun Kimura Emeritus Profesör Kyoto Üniversitesi, Kyoto Emeritus Profesör Nöroloji Departmanı Iowa Üniversitesi, Hastane ve Klinikleri Iowa City, Iowa
  (Tanıtım Bülteninden)  Sayfa Sayısı: 560

  Baskı Yılı: 2016


  Dili: Türkçe
  Yayınevi: Güneş Tıp Kitabevleri
  Puanlamalar
  %0
  %0
  %0
  %0
  %0
  Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.