Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Dünya kültürlerinin paylaşacakları ve birbirinden alacakları çok şey bulunmaktadır. Belki sonunda insanlığın bu dizginsiz hareketinde bir anlayış, saygı ve barış toplumuna doğru nasıl daha iyi katkıda bulunabileceğimizi öğrenebiliriz. Hepsi bir mektup yazarak başlayabilir öyle değil mi?

18.yüzyılda ülkemizde yaşamış olan İngiliz sefirinin eşi LadyMontagu'nün Türkiye'de kaldığı 13 ay boyunca dostlarına ve ailesine yazdığı mektuplar, vefatından sonra "Sefaret Mektupları" başlığı ile yayınlanmıştır. Sanatta zerafet ve inceliğin en güzel misalini teşkil eden Osmanlı Türkleri Dönemini, batılı bir kadın perspektifinden günümüze ulaştıran bu mektupları ayrıcalıklı kılan en mühim husus; o devrin günlük hayatına ve tarihe dair yaptığı derinlemesine bir tahlil değil, Montagu'nün bulunduğu konumdaki duruşunu muhafaza ederek peşin hükümlü bir yargılamada bulunmadan olayları ve gerçekleri olduğu gibi aktarmasıdır.
Modern zaman seyyahı Amerikalı KatharıneBrannıng'in 30 yıllık Türkiye serüveni ise Fransa'da derste gördüğü bir Gök Medrese slaytıyla başlar ve günümüz Türkiye'sini resmeden mektuplarla devam eder.

Sanat tarihçisi ve kütüphaneci olan KatharıneBrannıng, "Bir Çay Daha Lütfen" kitabında; Türk insanı ile ilgili orijinal tespitlerde bulunuyor. Başka halkların, ülkelerin, toplulukların değerlerinin farkına varılmasının paha biçilemeyen bir kıymet olduğunu ifade eden Brannıng kaleme aldığı kitabında bunu dünyada Türkiye kadar hiçbir ülkenin incelikli ve renkli yapamadığının da altını çiziyor.

Yazar, hayali bir iletişim kurduğu LadyMontagu'ye hitaben yazdığı mektuplarla aslında Türk halkına sesleniyor ve bir dostun aynasında kendimizi görüp tanıma imkanı sunuyor.
İki batılı kadının 290 yıl ara ile Türkiye'de kesişen hikâyeleri "Bir Çay Daha Lütfen" Kaynak Yayınlarından çıktı.

"Doğrusu bu mektupları Türkiye'ye Türk halkına, bu ülkeye, vatandaşlarına olan sevgimin saygımın sade bir ifadesi olmak üzere uzun ve saf bir teşekkür mektubu olarak yazdım. Bu mektuplar, otuz yıl boyunca bana ikram edilen binlerce bardak çaya karşı bir teşekkür de."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 508

Baskı Yılı: 2013


Dili: Almanca
Yayınevi: Main Donau Verlag

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.