Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları

Yazar:
Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Günümüzü kavramanın ipuçları mitolojik masallarda gizli.

Dünya kurulalı beri insanın varoluşun gizemini açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, çocuklarımız için de yaşamı kavramanın önemli birer aracı. O masallardaki tanrılara, tanrıçalara benzer kişiliklere, benzer tutum ve davranışlara bugün de rastlıyoruz. Ahmet Ünver, Batı Anadolu topraklarında filizlenen Yunan mitolojisinin en güzel öykülerini barındıran bu kitabında, kitabın başında yer alan "Önce Küçük Bir Sohbet" adlı yazısında çocuklara mitolojik masalları nasıl değerlendirebileceklerini ilginç bir biçimde açıklıyor.

Kitapta birbirinden ilgi çekici, birbirinden düşündürücü sekiz öykü yer alıyor: "Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık"ta, kötülüklerin ve umudun dünyaya yayılışı; Asklepios ve Devacı Yılanları'nda ünü dört bir yana yayılan hekim Asklepios'un yaşamöyküsü; "Phaethon ve Güneş Arabası'nın Atları"nda güneşin dünyayı gerçekte nasıl etkilediği anlatılıyor. "Yankı ile Nergis", biri için çaresizliğin, biri için kendine hayranlığın öyküsü. "Midas'ın Altınları", servet düşkünlüğünün yol açtığı acıları; "İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: Prometheus" bilginin, uğruna her şeyin göze alınabileceği bir aydınlık oluşunu; "Apollon'un Liri mi, Marsyas'ın Kavalı mı?" hırsı ve egoyu dillendiriyor. Son öykü "Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması" ise, iç güzelliğin dış güzelliği nasıl alt ettiğini anlatıyor.

Kitapta yer alan 8 öykü: Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık; Asklepios ve Devacı Yılanları; Phaethon ve Güneş Arabası'nın Atları; Yankı ile Nergis; Midas'ın Altınları; İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: Prometheus; Apollon'un Liri mi, Marsyas'ın Kavalı mı?; Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması.Sayfa Sayısı: 120

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

İlk Baskı Yılı : 2002

Sayfa Sayısı : 120

Dil : Türkçe

ISBN: 9789758142927

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

NİLAY YILMAZ

Mitoloji, tarih ve masal bir arada

Eskiden beri insanoğlunun varoluşu açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, yetişkinlerin yanı sıra çocukların da ilgisini çeker. Çocuğun dünyasına yakın bir dünya sunar söylenceler; çocuk, düşsel kahramanlarda, gizemlerde, sihirlerde, doğa üstü olaylarda, tanrı ve tanrıçaların başlarından geçen serüvenlerde kendini bulur. Büyüdükçe –yetişkinlerin dünyasında o düşsel kahramanlara benzer kişiliklerle, tutum ve davranışlarla karşılaştıkça– dünyaya ilişkin bilgiler edinir, deneyimler kazanır. Masalların çocuk yazınındaki görevi de budur: Çocuğun ruhunu beslemek, süslemek, dolaylı yoldan gerçeği anlatarak onları geleceğe hazırlamak.

 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!