25,85 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları Kitap Açıklaması

 

Dünya kurulalı beri insanın, varoluşun gizemini açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, çocuklar için de yaşamı kavramanın önemli birer aracı. O masallardaki tanrılara, tanrıçalara benzer kişiliklere, benzer ve tutum ve davranışlara bugün de rastlıyoruz. Ahmet Ünver’in, Batı Anadolu topraklarında filizlenen Yunan mitolojisinin en güzel öykülerini derlediği kitabını, hem çocuklar hem de yetişkinler büyük bir zevkle okuyor. 

Ahmet Ünver’in kitabında sekiz öykü yer alıyor: Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık’ta kötülüklerin ve umudun dünyaya yayılışı; Aslepios ve Devacı Yılanları’nda ünü dört bir yana yayılan hekim Asklepios’un yaşam öyküsü; Phaeton ve Güneş Arabası’nın Atları’nda güneşin dünyayı gerçekte nasıl etkilediği anlatılıyor. Yankı ile Nergis, biri için çaresizliğin, biri için kendine hayranlığın öyküsü. Midas’ın Altınları, servet düşkünlüğünün yol açtığı acıları; İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: Prometheus bilginin uğruna her şeyin göze alınabileceği bir aydınlık oluşunu; Apollon’un Liri mi; Marsyas’ın Kavalı mı? hırsı ve egoyu dillendiriyor. Son öykü Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması ise, iç güzelliğin dış güzelliği nasıl alt ettiği üzerine.

(Tanıtım Bülteninden)

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

NİLAY YILMAZ

Mitoloji, tarih ve masal bir arada

Eskiden beri insanoğlunun varoluşu açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, yetişkinlerin yanı sıra çocukların da ilgisini çeker. Çocuğun dünyasına yakın bir dünya sunar söylenceler; çocuk, düşsel kahramanlarda, gizemlerde, sihirlerde, doğa üstü olaylarda, tanrı ve tanrıçaların başlarından geçen serüvenlerde kendini bulur. Büyüdükçe –yetişkinlerin dünyasında o düşsel kahramanlara benzer kişiliklerle, tutum ve davranışlarla karşılaştıkça– dünyaya ilişkin bilgiler edinir, deneyimler kazanır. Masalların çocuk yazınındaki görevi de budur: Çocuğun ruhunu beslemek, süslemek, dolaylı yoldan gerçeği anlatarak onları geleceğe hazırlamak.

 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.