Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Pavese için en akıllı varlıklar kadınlardır ve "hiçbir kadın para için evlenmez, bütün kadınlar, bir milyonerle evlenmeden önce, ona aşık olacak kadar kurnazdırlar" Tolstoy, aşkın bizi kurtaramayacağını söyler, ardından "Anna'ya bakın" der. Tolstoy yaşamın anlamsızlığını yazdı, Anna ile bu anlamsızlığı yineledi, 1891'de kendini öldürmek istedi. Başaramadı. Kendi evinden kaçarak bir manastıra sığındı. Bir yere ya da başka bir insana sığınmak kurtuluş olabilir mi?
Yasenin üç kadın tanıdı, bunlardan biri Tolstoy'un torunuydu.Sonuncusu İsadora'ydı. Yasenin için bir çıkış kapısıydı İsadora, dünyaya açılma, insanlar arasına karışma, ama bir ormana dönen insanlık içinde güpegündüz insan arama. İsadora bir dansözdü, ama ünlüydü. Ün ve para ile mühürlenmiş bir dünya içinde aşk ve üstelik Yasenin bir çingene, olacak iş mi? Ehrenburg bu birlikteliğin bir aşk olmayacağını söylüyor ve bu birlikteliği "Yasenin, dünyaca tanınmasının bir belirtisi olarak bu aşka sevinmişti" diye yorumluyor. Gorki'nin tüyler ürperten açıklamaları var, şöyle diyor Gorki; "Bu kadının sahnede hoplayıp zıplaması, kıvranıp kıvrılması bana hiç tad vermemişti. Kadına acımıştım bile o gün; çünkü üzerinde pek az giysi bulunan zavallı dansöz, soğuktan donuyormuş da sahnede kendini oradan oraya atarak ısınmaya, soğuğun pençesinden kaçmaya çalışıyormuş gibi gelmişti bana. Bu karşılaşmamızda da, güzelce yemek yiyip birkaç kadeh votka attıktan sonra dansetti. Dansetmiyor, yaşının omuzlarına yüklediği yıllarla, ün ve aşkla beslenmiş ama gene de aç gövdesi arasında bir savaştı bu." Özrü kabahatinden büyük bir ifadeyle de Gorki sözlerini bağlıyor:" Bu sözlerimle kadını aşağılamak istiyor değilim, yaşlılığının getirdiği doğal bir durumu anlatmaya çalışıyorum yalnızca."


Dili: Türkçe
Yayınevi: Agora Kitaplığı

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız