Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Edebiyatımı Geri İstiyorum

Edebiyatımı Geri İstiyorum

Edebiyatımı Geri İstiyorum

Postmodernizm Amerikan İmparatorluğu'nun Yeni İdeolojisidir Çünkü

6/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Sis Çanı , Deneme - İnceleme Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Eski Yunan kültür ve uygarlığının temelinde Homeros'un, çağdaş Fransız kültürünün temelinde Montaigne'nin, Molière'in İngiliz kültürünün temelinde Shakespeare'in yattığını yadsıyabilmek elbette olanaksızdır. Osmanlı İmparatorluğu'nun kültürel temelini de, Divan edebiyatının oluşturduğundan kuşku duyulmasa gerektir galiba. Cumhuriyet de, çağdaş edebiyatımızın eseridir.
1950'de DP milletvekili seçilen Halide Edip Adıvar, 14 Mayıs 1950 seçimleriyle ezan Arapçalaştırılır, eğitim dinselleştirilirken, kültürümüzün de Avrupa'dan koparılarak Amerikalılaştırılmasını sağlayan 1886 Bern Telif Hakları Sözleşmesi'nin imzalanmasını, gerçekten salt yazarlarımızın haklarının korunması amacıyla mı sağlamıştır?
Sokağa çıkma yasaklarıyla aydınlarımızın topluca tutuklanıp kışlalara doldurulduğu, kitap okudukları için insanların cezalandırıldığı, toplanan onbinlerce kitabın kağıt hamuru yapıldığı 12 Mart ve 12 Eylül'de özellikle edebiyatın hedef seçilerek holdinglere, bankalara, basın kuruluşlarına dergi çıkarttırılması, yayınevi kurdurtulması, ödül verdirtilmesi gerçekten bir rastlantı mıdır acaba?
Demirtaş Ceyhun'un bu sorulara yanıtlar aradığı bu kitabının da düşünce dünyamızda yankılar uyandıracağından eminiz.Sayfa Sayısı: 287

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sis Çanı

İlk Baskı Yılı : 2005

Sayfa Sayısı : 287

Dil : Türkçe

ISBN: 9789757960171


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!