57,8 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Edebiyat Kuramları ve Eleştiri Kitap Açıklaması

 


"İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dil ve Edebiyatı kürsüsündeki eleştiri derslerinden derlenmiş olan Edebiyat Kuramları ve Eleştiri, yalnız bu konuyla ilgili üniversite öğrencilerinin değil, eleştirmenlerimizin de, bütün edebiyatçılarımızın da okumaları gereken değerli bir elkitabıdır. Çünkü kitabın konusuna değin bütün kuramlarla eleştiri yöntemleri birarada derli toplu verildiğinden, bildiğimizi sanıp da bütünüyle bilmediğimiz, hiç bilmediğimiz, az bildiğimiz ya da parça pürçük bildiğimiz edebiyat kuramlarını, eleştiri yöntemlerini yetkin bir sistematikle sunulmuş olarak bu kitapta buluyoruz. Kitap, anlatılan konuları açıklamak için, Türk edebiyatından örnekler verildiği bölümlerde çok daha ilginç olmaktadır." Aziz NesinSayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.04.2021

Temel kaynaklardan

Dil ve Edebiyat okuyacakların mutlaka fakültelerine başlamadan okumaları gereken temel bir kaynaktır bu. Bir kaç basımı oldu ben ilk okuduğumdan bu yana. Her defasında geliştirildi. Berna hocanın ölümünden sonra kitap aynı kaldı ama hala geçerli olan ve geçerli olacak bütün temel edebiyat kavramları ve eleştiri yaklaşımlarını kısa ve öz bir biçimde anlatan ve öğreten bir kitap. Ayrıca edebiyata ciddi anlamda ilgi duyan herkesin okuması gerekir bu kitabı. Hatta elinin altında bulundurup, gerektiğinde tekrar başvuru kaynağı olarak kullanmalılar. Bunun yanında, Berna Moran'ın yazdığı diğer kitaplar da okunmalıdır. Edebiyat ÜzerineTürk Romanına Eleştirel Bir Bakış (1, 2, 3)

28.04.2020

İçerik

İçindekiler kısmı çok keyifli. Sanat - sosyoloji - felsefe... 3ü bir arada kuramlarla birlikte...

11.09.2004

Eleştiri sanattır

Berna Moran'ın Platon ve yansıtma teorisinden başlayarak, hemen hemen günümüze kadar gelen kuramları anlaşılır ve tumturaksız bir dille, ana hatlarıyla, fazla ayrıntıya girmeden fakat gidilebilecek kaynakları işaret ederek, belirli bir sistematik dahilinde sırayı bozmadan kuramlar hakkında bilgilendiren eşsiz bir eser. Hatta edebiyat kuramlarıyla ilgilenenlerin alfabesi olacak bir kitap diyebilirim. Örneklendirmeler, açıklamalar son derece tatmin edici. Her teorinin müstakil birer başlık altında ne olduğu, temsilcileri, işlevi, gayesi, teoriye yöneltilen eleştiriler ve zayıf yönleri... gibi farklı açılardan incelenmiş. Yeri geldiğinde diğer teorilerle mukayeseli olarak incelenmesi de okunanı pekiştiren bir işleve sahip. Söylenecek çok söz var kitap hakkında, fakat edebiyatseverler zaten Berna Moran'ın bu konulardaki yetkinliğini takdir ediyorlar. Bu kitap okunduktan sonra Berna Moran'ın diğer eserlerini farklı bir gözle okumaya başlayacaksınız.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.