12,2 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Düşük Yoğunluklu Çatışma İlan Edilmemiş Savaş Kitap Açıklaması

 


ABD'nin geliştirdiği "düşük yoğunluklu savaş" ya da "düşük yoğunluklu çatışma" ("Low-Intenstiy Warfare", ya da "Low-Intensity Conflict") esas olarak Üçüncü Dünya ülkeleriyle ilgilidir. Orta Avrupa çatışma alanının ABD tarafından bir süre sözde ya da gerçekte abartılmasından sonra, ABD'nin kendi askeri güçlerini yeniden Üçüncü Dünya'da kulanıma hazırlamasına hizmet etmesi amaçlanmaktadır bu konsept ile.

Burada sözkonusu olan, ağırlıkla (Kore ve Vietnam'daki gibi) kendi birlikleriyle daha büyük, doğrudan askeri müdahaleler değil, politik-ekonomik-askeri genel müdahalelerdir.
Bu yeni ABD perspektifine göre, bu müdahaleler; açık, konvansiyonel veya nükleer bir savaşın düzeyinin altında olmalı ve askeri fetihten çok daha güçlü bir biçimde gelişmekte olan bir ülkenin toplumsal ve politik ilişkilerinin stabilizasyonunu ve kontrolünü hedeflemelidir..."

Almanya, birlikten sonra elinde kalan Doğu Alman silahlarını dünyadaki "düşük yoğunluklu çatışma" alanlarına aktardı. Bunlar arasında ilan edilmemiş bir savaşın sürdüğü Türkiye'de vardı.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 1996


Dili: Türkçe
Yayınevi: Belge Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.