Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Dost Yaşamasız Kitap Açıklaması

 


Modern Türk öyküclüğünde "altın kuşak" olarak tanımlanabilecek 1950 kuşağının önde gelen isimlerinden birisidir Vüs'at O. Bener. 1950'de New York Herald Tribune gazetesi ile Yeni İstanbul gazetesinin ortaklaşa düzenledikleri öykü yarışmasında "Dost" adlı öyküsüyle adını duyurdu. Yarım yüzyılda ortaya koyduğu az sayıdaki öykü, roman ve oyunlarla edebiyatımızda etkili ve saygın bir yer edindi. Şimdi bütün yapıtlarıyla YKY'de...
Bener, konuşma dilini tüm doğallığıyla, ona yoğunluk kazandırarak kullanır. Behçet Necatigil, onun için "Gerçekleri aydınlıktan uzaklaştırıp soyutlamaları götürme çabaları ve anlatışındaki yeniliklerle çağdaşı hikayecilerden ayrı bir yol tuttu" der.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 270

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 226

Baskı Yılı: 1952


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Renksiz öyküler kitabı
Onur Koçyiğit

Alabildiğine devrik cümlelerinin arkasında aslında kendisiyle bir sorunu olan ve bu sorunu çözmek için de sorduğu sorulara okurlarıyla beraber cevap arayan bir yazarın gölgesi vardır. Çocukluğunu dahil hayatının tamamına yakınını eksik ve çalkantılı yaşamış bir neslin, terk-i diyar eylemeden önceki son sorgulayışlarına tanıklık etmenin bir faydası olacağına inanan birisi olarak, geçmişi ve günümüzü Vüsat' O. Bener'den dinlemenin tam zamanıdır.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.06.2019

Sıradışı bir öykü kitabı

Tek sozcükten oluşan tümceler, devrim tümceler ve okurken öykünün içine dahil olmayı engelleyen kapalı anlatımlar. Cebelleşe cebelleşe okuduğum, bitirdikten sonra derin bir oh çektiğim ve buna rağmen iyi ki almış ve okumuşum dediğim, Türk öyküsünde sıradışı bir yapıt. Öykü yazmayı da denediğim için bu kitabın bakış açısı genişlettiğini ifade edebilirim. Vüs'at Bener öykücülüğümüzde zirvelerden biridir. En kısa zamanda Kapan isimli öyküsünü okuyacağım...

28.02.2019

Ben ne okudum?

Hiçbir fikrimin olmadığı çok öykü var. Bir şeyler okuyorum ama asla konunun içinde değilim gibi hissetmeye başlıyorum derken sıradaki hikaye beni gerçekten içine çekiyor. Kürtajı betimleyen hikaye çok değişik hissettirdi. Bütüncül bir bakış açısıyla kitabı değerlendirecek olursam daha önce okuduğum hiçbir şeye benzemiyor. Çok özgün, çoğu zaman anlaşılmaz ve çok değişik bir deneyimdi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.