72,0 TL
Standart Teslimat : 31 Mart - 03 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Dorian Gray'in Portresi Kitap Açıklaması

 

Dorian Gray'in Portresi, okuyanların uzun süre etkisinden çıkamadığı bir roman. Sürükleyiciliği, akıcı dili ve imgelemeleriyle sadece okumakla kalmayacağınız, aynı zamanda beş duyu organı ile deneyimleyeceğiniz bir eser... Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir anlatım ve kurgu... Roman, Dorian Gray karakterinin başlarda masum ve saf bir insanken çevresinin etkisiyle adım adım "günaha" sürüklenmesini konu alıyor. Eserin yazıldığı dönemde haz ve eşcinsellik konularını bu kadar açık bir şekilde irdelemek oldukça cesaret isteyen bir hareket. Dorian Gray'in Portresi, sadece yazıldığı dönemdeki değil tüm çağlardaki tartışma konularına değiniyor. Din, güzellik algısı ve kadın erkek ilişkileri ise bunlardan birkaçı.

 

"Dorian Gray'in Portresi" adlı kitabı neden okumalısınız?

Oscar Wilde'ın sadece birkaç gün içerisinde yazdığı Dorian Gray'in Portresi; hazcılık, psikoloji ve insan değerleri üzerine kendi içinde bir tartışmaya giriyor. Karakterler arasında kurguladığı diyaloglarla bunu başarıyla gerçekleştiren Wilde, kitabı kaleme aldıktan sonra karakterler hakkında bir açıklama yapıyor. "Basil Hallward, olduğum kişi; Lord Henry, insanların ben olduğumu sandığı kişi ve Dorian Gray ise aslında olmak istediğim kişi." Bu çerçevede kitabı okumaya başlarsanız Oscar Wilde ile ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz. Okuyanların bir kere okumakla yetinmediği romanda her defasında farklı bir bakış açısına tanıklık ediliyor. Yazıldığı dönemde üzerine konuşulması bile yasak olan konular, Oscar Wilde'ın edebi dili ile gözler önüne seriliyor. Roman, Wilde'ın çok büyük bir üne sahip olmasını sağlarken bir taraftan tutuklanmasına varan olayların başlangıcı oluyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Klasikler arasında olan ve birçok okuyucunun favori kitapları arasında yer alan Dorian Gray'in Portresi, 1891 yılında basılır. Daha sonrasında esere ön sözle birlikte yeni bölümler eklenir. 2018 yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisinde basılan eser, 20 bölümden oluşur. Eserin yazarı Oscar Wilde, aslında bir şair ve oyun yazarı. Çevresindeki kişilerin Wilde'ın bir roman yazamayacağına dair sözler sarf etmesinin ardından yazarın birkaç gün içerisinde Dorian Gray'in Portresi'ni yazdığı söylenir. Roman, yazarın ilk ve tek romanı olma özelliği taşır. Aradan yüzyıl geçse de birçok kişinin baş ucu romanı olan Dorian Gray'in Portresi'nin uyarlama filmleri, çizgi romanı ve radyo tiyatrosu bulunur. En yoğun hissiyatı kitapta alacağınız için öncelikle kitabı okuyup ardından diğer eserlere bakmanızı öneririz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dorian Gray'in Portresi'ni beğendiyseniz Oscar Wilde'ın diğer eserlerini de okumak isteyebilirsiniz. Genel olarak yaşadığı dönemin muhafazakâr ve kapalı yapısını eleştiren yazarın Yalnız Sıkıcı İnsanlar Kahvaltıda Parıldar, Önemsiz Bir Kadın, Maksat Samimiyet ve Mutlu Prens kitaplarına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.10.2021

Bayıldım

Bayıldım çok güzel bir kitap

09.10.2021

Kitap

Çok güzel keyifle okudum

14.06.2021

Etkileyici

Keyifle, sıkılmadan okudum. Tavsiye ediyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.