3,5/5 - 3 Kişi Yorum Yap
14,36 TL
18,9 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 27 Ocak - 01 Şubat
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Dönüşüm Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

Dönüşüm

 

“Bir kitap başımıza inen bir darbe gibi bizi sarsıyorsa neden zahmet edip okuyalım ki?” Franz Kafka

 

3 Temmuz 1882 - 3 Haziran 1924… insan ömrü için açılmış kırk yıllık kısa bir parantez ve bu kısa aralıklı paranteze sığdırılan ömre derinlik katan yedi eser, bunların yanında tamamlanmamış üç roman, iç dökümü yüzlerde mektup…

Gotik öğelerle bezeli Gregor’un öyküsü, birey ile muktedir arasında yaşanan çatışma döngüsüne ve yabancılaşmanın tekinsizliğine dair bit manifestodur. Dönüşüm, kurmacanın sınırlarına giren pek çok olguyu ve kavramı harmanlayarak sunan bir yapıt olması yönüyle metin odaklı eleştiri noktasında okura özel özgürlük alanları açar. Bu nedenledir ki gerek liselerde gerek üniversitelerde okuma listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Bu vazgeçemeyişin gizi Dönüşüm’ün alt metinlerine sızmıştır. Eserin sonunda fark ederiz ki trajik olan Gregor’un başına gelenler değil, eserde açmaz olarak sunulan insanlık sorunlarının aradan geçen onlarca yıla rağmen geçerliliğini koruyor olmasıdır. Kafka, öyküsel manifestosunu yapılandırırken ironinin olanaklarını da göz ardı etmez.

 

 

 

Puanlamalar
%33,3
%33,3
%0
%33,3
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

03.02.2020

Dönüşüm

Gregor Samsa karakteri, o kadar sistemin parçası olmuştur ki, dönüşümü sonrasında bile halen daha sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmaktadır. Çünkü değişen sadece aynadaki yansımasıdır, hissettikleri ve yaşadıkları ile zaten çok öncesinden bir böcektir ve yazara göre böylelerinin toplumda özel bir yeri yoktur…

15.12.2019

Dönüşüm

Klasikleden Kafka’yı merak ettiğim için eserini değerlendirmek istedim. Akıcı bir dile sahip, fakat fazla soyut, düşsel bir içeriğe sahip.

13.10.2019

Dönüşüm

Bir sabah uyanan Gregor kendini böcek olarak bulur. Gregorun böcege dönüşmesinden ölümüne kadar ki geçen zaman zarfında yaşanılanlar anlatılır.Gregor sevdigi yemekleri yiyemiyordur artık. Konuşulan her şeyi duyuyor anlıyor ama cevap veremiyor.Annesi ondan korkmaya başlamış babası ondan nefret ediyor ve kız kardesi onunla ilgilenmekten bıkmıştır. Böceğin tekrar Gregora dönüşebileceğine dair umutlarını kaybetmişlerdir. Gregordan kurtulmaları gerektiğini konuşmaya başlarlar.  Gregor bunları duyar ve aylardır hapsedildiği odasına döner. Sabah hizmetçi günlük aşagılama seansına gelmiştir ama Gregorun öldüğünü farketmiştir. Haberi duyan aile üyeleri kurtulmuştur artık. Gezmeye giderler ve kızları için hayaller kurmaya başlarlar.Peki ne istemişti Gregor?Annesine hizmetçi tutup alıştığı rahat hayatını aramamasını sağlamak,Babasının iflasından kalan borçları ödeyebilmek,Kızkardesini keman çalması konusunda yüreklendirip onu konservatuara gönderebilmek ....Peki Gregor o gün incitilmeseydi kemanın sesi onun yeniden dönüsüm yapmasını sağlar mıydı acaba ?

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.