28,6 TL
Standart Teslimat : 02 Temmuz - 05 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Don Quijote'nin Üçüncü Cildi Kitap Açıklaması

 


Siz hâlâ Don Quijote'yi (Don Kişot) Cervantes'in yazdığını mı sanıyorsunuz?

Oysa Cervantes bile kitabın asıl yazarının Seyyid Hâmid Badincani olduğunu, Don Quijote'yi onun elyazmalarından oluşturduğunu itiraf etmişti...

Peki; Cervantes öldükten sonra Seyyid Hâmid Badincani yazmayı bıraktı mı?
Tabii ki hayır...

Aziz Okuyucu!..

Cervantes'in de dediği gibi insan zihninin yaratabileceği en eşsiz kitaplardan biri olan Don Quijote'nin Üçüncü Cildi; Seyyid Hâmid Badincani'nin yeni bulunmuş elyazmalarından oluşuyor. Seyyid Hâmid Badincani, Don Quijote'nin Üçüncü Cildi'nde edebiyat tarihini alt üst edecek gerçekleri yazıyor.

Siz, Coşkun Ermiş'in Oğuz Atay'ın Oyunlarla Yaşayanlar adlı piyesinin, Oblomov'un ise Gonçarov imzası taşıyan romanın sonunda öldüğünü biliyor olabilirsiniz. Ama o onların ölmediğini söylüyor!..

Mesela, bu zamana kadar Godot'yu bekleyenlerin sadece Vladimir ve Estragon olduğu söylendi... Seyyid Hâmid Badincani buna da itiraz ediyor. "Hayır!" diyor... "Biri daha vardı..." Vladimir ile Estragon'un şöhretinin gölgesinde kalmış biri... Hatta o, Vladimir ile Estragon'dan daha uzun süre Godot'yu bekledi...

Ve Seyyid Hâmid Badincani bununla da kalmıyor; Godot'nun kim olduğunu açıklıyor!

Oblomov ile Coşkun Ermiş'in; Zahar ile Sancho'nun; Don Quijote ile Godot'nun buluşması ve daha fazlası Don Quijote'nin Üçüncü Cildi'nde; yani bu kitapta...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 126

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yitik Ülke Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Ferhat Uludere, röportajlarından birinde kitabın hikayesini anlatırken, Don Quijote, Oblomov ve Coşkun Ermiş’i aynı masaya oturtma fikrinin, son geceye bırakılmış bir ödevden çıktığını söylüyordu. Ardından yazarın 14 yıl boyunca üzerinde çalışacağı bir oyuna dönüşmüştü. Bu oyun, aynı masaya oturttuğu karakterleri ile bir yazı antrenmanı olarak görülebilir, aynı zamanda entelektüel bir performans sanatı olarak da. Ama Don Quijote’nin Üçüncü Cildi'ni insanlık durumuna, amacı ve ümidi kendinden başkasında görmeye, kurgu ile gerçek üzerine düşünmeye iten bir roman olarak da görmek mümkün. Fakat ne olursa olsun, edebiyatçokseverlerin aşkla bağlı oldukları Don Quijote’yi, Oblomov’u, Coşkun Ermiş’i bir romana doldurup okurları memnun etmenin ne kadar zor olduğu şüphe götürmez..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.04.2014

Üçüncü Cİlt

Ümit Kıvanç Machbet´i yazmıştı. Kitap ÿ"Muhitimize Uyarlama Denemesiÿ" alt başlığı ile yayınlanmıştı. O lezzette bir eserdir ümidi ve yeni bir yazarla tanışma beklentisi ile okudum. Öyle bir lezzet olmadığını üzülerek fark ettim. Cervantes´in kaldığı yerden devam ederek, her şeye sadık kalarak, karakterleri deforme etmeden, onlarla, Cervantes´le, kendinle eğlenmeden böyle bir Üçüncü Cilt mesaisi neden harcanır pek anlamadım. Girişim çok zekice. Böyle olunca tetiklediği beklenti de biraz yerinde duramayan yavru kedi misali kıpır kıpır oluyor. Muhitimize bağlama veya uyarlama durumu olmadığı gibi Samuel Beckett´la temas etme gayreti iyice durumu tuhaflaştırıyor. Felsefi ve edebi derinliği itibariyle (benim mütevazı anlama becerimle) akılda kalıcı bir içerik sunmuyor. Eğlenceli bir kitap olabilirmiş. Fakat yazar kendisi eğlenmemiş. Hangi şehre gittiğimizin zaten önemi olmadığı durumlarda otobüs yolculukları için iyi bir eşlikçi olabilir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.