Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"Ne kadar büyük bir aşktı yaşadıkları!

Özgür, eşi benzeri olmayan bir aşktı. Başkalarının ancak şarkılarda söylediklerini onlar yüreklerinde hissetmişlerdi. Birbirlerine olan sevgilerinin nedeni, uyduruk tanımlarda betimledikleri gibi, 'yakıcı tutku' ya da 'karşı koyulamayan duygular' değildi. Evrendeki her şey; ayaklarının altındaki toprak, başlarının üstündeki gökyüzü, bulutlar, ağaçlar birbirlerini sevmelerini istedikleri için bağlanmışlardı birbirlerine. Birbirlerine olan aşkları kendilerinden çok çevrelerini, sokakta karşılaştıkları tanımadıkları insanları, uzun yürüyüşlerinde gördüklerini, yaşayıp buluştukları odaları mutlu etmişti belki de." Ülkemizde romancı olarak tanınan ama Rus edebiyatının büyük şairi Boris Pasternak'ın tek romanı: Doktor Jivago. 1917 ihtilalinin gölgesi altında üç hayat. Jivago, Lara ve Tonya.

1956'da SSCB tarafından yayımlanması uygun görülmeyen, 1957'de gizlice kaçırıldığı İtalya'da ilk kez yayımlanan ve 1958 Nobel ödülünü Pasternak'a kazandıran kitap, 50 yılı aşkın bir süre sonra, ilk kez eksiksiz bir biçimde ve doğrudan Rusçadan çevrildi. Jivago'nun yazdığı şiirler ekiyle birlikte.

"20. yüzyılın ortasında, 19. yüzyılın büyük Rus romanı, Kral Hamlet'in hayaleti gibi, geri dönüp bizi ziyaret ediyor. Boris Pasternak'ın Doktor Jivago'sunun bizde uyandırdığı duygu işte bu."
-Italo Calvino-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 640

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%55,6
%27,8
%11,1
%0
%5,6
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.02.2019

Gerçek bir başyapıt.

Tarih kitaplarinda okuduğumuz ,Dünya savaşı hangi yıllar arasında olmuş ,RUSYA'da devrim olmuş rejim değişmiş ķaç kişi ölmüş bunlar sadece sayıdan ibaret istatiksel,siyasi,ekonomik sonuçları gösteren veriler.Savaşin insan hayatini ne kadar derinden etkilediğini kitabi okuduktan sonra daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum. Yazar yaşayabilmenin ölmekten zor olduğu bir dönemde çok büyük bir  coğrafyaya yaymis hikayesini gerçekten etkileyici insanoğlunun nelere katlanabileceğini tasavvur etmek çok zor.Ayni zamanda çok güzel bir aşk hikayesi.Aslinda basit bir aşk değil tutku da değil daha çok bir bağımlilik,hasret ve sorumluluk,ihtiras, ihanet ve suçluluk bütün bu duygulari ayni anda hissedebiliyorsunuz.Yaptığım çıkarımsa doğrudan etkimiz olamayacak olayların (belki kaderimiz) değişmesini beklemek yerine zamana gereken değeri vermek geçmişi değiştiremeyeceğimiz gibi geleceğe etkimizin beklenenden az olabileceğini bilmek.

05.03.2015

Nasıl roman yazmalı?

Yazarlık derslerinde,yazar olmak isteyenlerin yaptığı okumalarda kesinlikle ders ve örnek alınacak bir roman. Kusursuz bir destan. Ülke Rusya olmayabilirdi,tarih 20.yüzyılın başları olmayabilirdi ama yine de hangi çağda nerede geçerse geçsin,savaş durumunda insan kalabilmenin,sevebilmenin,aşık olmanın muhteşem öyküsü. Anlattığı dönemin siyasi tartışmaları,Nobel´i reddetmek zorunda kalınması gibi durumlar bu romanın başarısını,mükemmelliğini asla incitemez. Her yönüyle doyurucu bir yapıt. Tadı damağımda kaldı.

28.09.2014

ne olursa olsun insan kalabilmek.

doktor jivago´yu cem yayınevinden çıkan baskısıyla ta 2002 kışında okumuştum aradan 12 sene geçti can yayınlarının 1984 yılı baskısını okudum semih Tiryakioğlu çevirisi Fransızca çeviri galiba, kitapçılarda yeni baskısını görünce hemen aldım 42 tl verdim acımadan o denli mühim bir eserdir bu kitap benim için, iç savaş sırasında insan kalabilmenin destanıdır aşık olabilmenin,yaşayabilmenin,gelecek karanlık olsa dahi umut etmenin destanıdır bu anıt kitap.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız