4,5/5 - 18 Kişi Yorum Yap
22,5 TL
30,0 TL %25
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 09 Haziran
Standart Teslimat : 09 - 13 Haziran
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Amerika’nın kuruluşundan bu yana en çok tartışılan yazarlarından biri olan Henry David Thoreau (1817-1862)’nun başyapıtı Doğal Yaşam ve Başkaldırı (Walden), Amerikan Edebiyatının klasiklerindendir, ayrıca Amerika'nın en verimli entelektüel akımı olan transendantalizmi (aşkınlığı) en iyi ifade eden eserdir.

28 yaşında şair-entelektüel bir Amerikalı, şehirdeki yaşantısını geride bırakıp doğup büyüdüğü kent olan Concord yakınındaki Walden Gölü kenarında bir kulübe yapar ve orada yaşamaya başlar. Doğanın tam ortasında, bütün yaşamsal ihtiyaçlarını bilek gücüyle çalışarak karşıladığı 2 yıl geçirir. Bu süre boyunca toplumsal hayatın dayatması nedeniyle maruz kaldığı birçok anlamsız eylem ve düşünceden arınarak yaşamın aslında ne kadar basit ve güzel olduğunu görür. “Gerçekten yaşamak” için kendisine kalan bol zamanda gelişmiş ruhunun eğilimlerinin peşinden gider: okur, tefekkür eder, gözlemler ve yazar.

Henry David Thoreau'nun Amerika'da Walden  adıyla yayımlanan eseri, bir yazarın en verimli çağında, savunduğu idealleri yaşayarak kanıtlamasının bir ürünüdür. Kaknüs Yayınlarından çıkan Doğal Yaşam ve Başkaldırı, Thoreau’nun başyapıtı olan Walden'ın yanısıra Sivil İtaatsizlik Üzerine makalesini de Türkçe çevirisiyle okuyucuya sunmaktadır. Thoreau’yu bu makaleyi yazmaya iten olan olay, 1846 Temmuz’unda Walden’da yaşarken meydana gelmiştir. Ayakkabılarını tamir ettirmek için köye getirdiğinde, vergisini ödemediği için tutuklanıp hapse atılmıştır.

 

Bir gece hapiste kaldıktan sonra, bir akrabasının parayı ödemesiyle serbest kalır. Bu olay ona, savaş ve kölelik karşıtı yazılar arasında bir klasik niteliği taşıyan makalesiyle hükûmeti eleştirme fırsatı vermiştir. Sivil İtaatsizlik, Gandhi, Dr. Martin Luther King ve Vietnam savaşı karşıtı göstericilerin direnişlerinde çıkış noktası olarak kullanılmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Ormana gittim çünkü bilinçli yaşamak, yaşamın yalnızca temel gerçekleriyle yüzleşmek istiyordum…"

Doğal Yaşam ve Başkaldırı, tam olarak bir roman değil ama tartışmasız, Amerikan edebiyatının temel taşlarından biri ve bu kitapta yer almayı hak ediyor. Thoreau, Temmuz 1845’le Eylül 1847 arasında, Concord-Massachusetts yakınlarındaki Walden Gölü’nün kıyısında basit bir kulübede, yalnız, sakin ve kendi ken-dine yeten bir yaşam sürüp, kişisel ve politik felsefesini geliştirerek hayata geçirdi..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%88,9
%5,6
%5,6
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

24.10.2019

Çeviri

Çeviriyi başarısız buldum. Okurken, kitaba konsantre olmayı zorlaştırıyor. İmla hataları da cabası.

11.03.2016

Çeviri

Çeviri başarılı sayılsa da imla hataları okumayı zorlaştırıyor. Kitabın başındaki sorgulamaların çabuk bitip yerini börtü böcek ve doğal güzelliklere bırakmasını yazarın keyif verici maddeye olan düşkünlüğüne bağlıyorum.

22.11.2015

Şiddetle tavsiye ederim

Biterken üzülüp, tekrar okumak için can attığım harika bir eser.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız