4/5 - 6 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2010

Sayfa Sayısı : 288

Dil : Türkçe

Her Gün Karşılaştığımız Muammaların Arkasındaki Sırları KeşfedinKahverengi kabuklu yumurtalar neden beyaz olanlardan daha pahalıdır?Buzdolabının lambası varken, buzluk kısmında neden lamba olmaz ... Tamamını gör
22,87 TL
35,19 TL %35
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Her Gün Karşılaştığımız Muammaların Arkasındaki Sırları Keşfedin

Kahverengi kabuklu yumurtalar neden beyaz olanlardan daha pahalıdır?

Buzdolabının lambası varken, buzluk kısmında neden lamba olmaz?

Kamikaze pilotları neden kask takıyorlardı?


Cevabı Basit: Ekonomi

Ekonomi sadece sınıflarda öğretilen veya bankalarla ilgili olan bir şey değildir. Sinema ekranından sokaklara kadar her yerde karşımıza çıkar, yaptığımız ve gördüğümüz her şeyi etkiler. Hatta hayatın en ilgi çekici ve anlaşılmaz bazı yönlerini bile açıklayabilir.


Ekonomist Robert Frank, yıllardır öğrencilerini, özel ürün tasarımından cinsel cazibenin kaprislerine kadar gündelik hayatta karşılaşılan çeşitli garip durumları ekonomiyi kullanarak açıklamaları için teşvik ediyor. Bu kitapta Robert Frank, gündelik hayatın en kafa karıştırıcı yönlerinin nasıl olup da aslında (ekonomik) akla tamamen uygun olduğunu göstermek amacıyla bu soruların en ilgi çekici olanlarını ve bunları yanıtlarken kullanılan ekonomi ilkelerini bizlerle paylaşıyor.

"Büyüleyici... hayattaki en garip bilmecelerin bazılarını cevaplıyor."
-Daily Mail-

"Cebimizdeki o soğuk, trink paranın nasıl olup da dünyamızı döndürdüğünü anlatıyor."
-Independent-

"Açık büfe yemeklerden birinde olduğu gibi tekrar tekrar geri dönebilirsiniz."
-New York Times-

"Büyüleyici, zihin açıcı ve çok eğlenceli."
-Steven Pinker-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Efil Yayınevi Yayınları

 

Puanlamalar

%50
%16,7
%33,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

28.11.2015

Güzel

İktisat okumayı düşünenler ve iktisata yeni başlayacak olanlar için okunduğu takdirde çok yararlı olacak bir kitap.

27.02.2014

uygulamalı ekonomi

Bu kitap, klişelerden arındırılmış örneklerle ekonomi biliminin uygulama örneklerini ortaya koyuyor. Adeta yabancı dil öğreniminde yaşandığı üzere, pratiğe geçmeyen ve tekrarlanmayan bilginin unutulmaya  yüz tutması gibi ekonomideki temel kavramları da günlük hayatta örneklendiremediğimiz sürece teorik, ezbere dayalı bilgi yığını olacağını açık
biçimde vurguluyor kitap.

Kitabın handikapı ise farklı kültürlere veya yaşam tarzlarına dair verilen örneklerin bazen kavranılmasında zorlama kalması.

Genel olarak kitap iyi, yazarın anlatımı canlı, bir solukta okuyup bitirme isteği uyandırıyor.   10 üzerinden not vermek gerekirse benim notum 8´dir.

06.01.2011

Normal

Günlük hayatta karşılaştığımız olayları iktisat diliyle açıklamaya çalışan bir kitap. Kitapta bu olaylar fayda-maliye analizi, arz-talep kanunu, fırsat maliyeti, marjinal maliyet gibi kavramlarla açıklanmıştır. Kitap soru-cevap şeklinde devam ediyor. Yer yer zorlama cevaplar verilmiş ise de, genel görüşüm olumlu yönde.