Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Divan

Divan

Divan

8/10 - 63 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Özden Arıkan
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Nietzsche Ağladığında ile tanınan yazar Irvin D. Yalom’dan yine bir “kült” roman: Divan.


Yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici...


 


Zaman


Tam bir iletişim bombardımanına maruz kalırken en yakınımıza bile dokunmakta sorunlar yaşadığımız modern zamanlar.


 


Bütün mahremiyet dengelerinin bozulduğu, “özel hayat” tecavüzcüleri ve teşhircilerle dolu bugünün dünyası.


 


Mekân


Psikiyatrist ve hastanın birbirlerine açıldıkları, birbirlerini teslim almaya çalıştıkları, yalan söyledikleri, seviştikleri bir tür mahremiyet koltuğu: Divan. Ya da “oyun yeri.”


 


Aktörler


Sahicilik ve samimiyet arayanlar. İçi acıyanlar.


Dokunma ve konuşma yeteneğini yitirenler.


Kendisiyle yüzleşmeyi beceremeyenler. Tanrı arayanlar.


Yalnızlar. Dolandırıcılar.


Ve zamanımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerlerini giderek sağlamlaştıran psikiyatristler.


 


Konu


Yakınlarımızla yaşayamadığımız mahremiyeti bir kurum olarak paylaşan psikiyatristlerin ne ölçüde sahici ve samimi oldukları. Psikiyatrist ve hastası arasındaki mahremiyetin sınırları; seksin terapideki (varsa) yeri. Hayal ve hakikat ilişkisi. En mahrem sırlarımıza vâkıf olan psikiyatristlerin bu “mahrem yükler”i taşırken kendi mahremiyetlerindeki dalgalanmalar karşısında nasıl tökezledikleri.Genç bir hekim, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin başkanlığını yapmış, şimdi ise hastasıyla cinsel ilişkiye girmekle suçlanan bir meslektaşını sorgulamakla görevlendirilir. Suçlanan psikiyatrist, katı kurallara dayalı hasta-hekim ilişkisinin aşılmasını savunmaktadır:


 


“Benim tekniğim, her türlü tekniği bir yana bırakmaktır” der. Genç hekimin tüm yaşamını değiştirecek olan bu görüşmeyle birlikte sevgi, hakikat, otorite, doğruluk, kibir, hınç... ve yalan üzerine, “içeriden anlatılan” bir yolculuk başlar.


 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2008

Baskı Sayısı : 22. Basım

Sayfa Sayısı : 448

Ebat : 13x19,5

Orijinal Adı : Lying on the Couch

ISBN: 9789755391991


Yorumlar (10)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Okur terapist olursa

Nietzsche Ağladığında okurunun bu kitabı okurken hikayedeki  terapistlerin terapisti olduğunu, kitaptaki diğer insanların sorunlarına daha derinlemesine bir bakış açısı geliştirebildiğini düşünüyorum. Bu ise anlatımı çok başarılı olan kitaba yoğun bir anlam katıyor...

divan

Nietzsche Ağladığı'ndan sonraki en iyi kitabı. Ppsikoloji ve psikoterapinin sistemleştirilip mekanikleştirildiği son zamanlarda tekrar tekrar okunması gereken bir kitap. Yalom'un akıcı uslubu, konuyu ele alışı hitap ettiği kitleyi genişletmesine ve okuyucuların terapi hakkında daha geniş bir vizyon kazanamsını sağlamaktadır.

Kesinlikle okunası

Yalom'un dünyasına Nietzsche Ağladığında ile girdim ve ardından bütün kitaplarını okudum. Yazarın bir cümlesini bile haybeye gitmiş olarak görmüyorum. Divan ise 2. en iyi kitabı diyebilirim. Psikoterapi sevenlere kaçmaz bir fırsat.