0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
24,0 TL
30,0 TL %20
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 16 - 18 Kasım
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Yapısalcılık ve göstergebilim, bu yüzyılda inceleme alanının en anlamlı ve gelişmiş dizgesi olmuştur. Günümüzde şaşırtıcı oranda inceleme alanı ve disiplinlerin çekim merkezi olmuştur. Dili bir göstergeler dizgesi olarak incelemek insanoğlunu toplumsal, tarihi ve bir toplumun nasıl işlev gördüğünü anlamak için yeni bir çığır açmıştır. Elinizdeki eser, göstergebilim ve yapısalcılığın labirentlerinden geçen kapsamlı ve duru bir yol göstericidir.

Bu yapıt, Barthes ve Kristeva gibi yazarlarca üretilmiş en son köktenci yenilikler üzerinde yoğunlaşarak, dilin maddeci kuramının Saussure'ün gösterge kavrayışına dayalı olduğunu savunan yapısalcılığın ve göstergebilimin erken önvarsayımlarını betimler. Ayrıca bu önvarsayımların, Alrhusser'in Marksist ideoloji kuramını geliştirmesini izleyen yazılar ve Lacan'ın, Freud'u yeniden okuması eylemince mücadeleye nasıl çağrıldıklarını gösterir. Kitabın yazarları, bu düşünceleri gözönünde bulundurur ve onların dil kuramları ve sanatsal uygulam üzerindeki etkilerini bulgularlar.

Tüm karmaşıklıklarında anlaşılmıştır ki, yapısalcılık ve göstergebilimce katlanılan özeleştirinin geniş kapsamlı sonuçları bulunmaktadır. Yapıt - ortak sorunları temelinde, yani dil temelinde, iki disiplinin-psikoanaliz ve Marksizmin- toplumun ve onun konularının yeni bir anlayışını üretmiştir. Yazarlar, bu anlayışın (kavrayışın) dilin, ideolojinin ve tarihin eklemlemesini (söyleyişine) ilgilendirdiklerine inanırlar. O, öznenin özdeşliği ve göstergenin kavramlarıyla birlikte geleneksel Marksist ideoloji kuramının eleştirel bir biçimde yeniden incelenmesini üretmiştir. Böylece gerçekten öznenin maddeci kavranışı gelişmiş oldu: hem devrimci bir kuram hem de devrim kuramı olarak.

'Coward ve Ellis, içinde dil çalışmasının, ekinin, yeni bir biçimde anlaşılmasına yol açan kuramsal bir bağlam sunmaktadırlar. Onlar Saussure'ün ve Levi-Strauss'un dilbilim ve yapısalcılık kavramlarını araştırır ve göstergebilimin neden verimli, ancak dar dilbilim görüşünü düzeltmek ve genişletmek için gerekli olduğunu gösterirler. Sonuçta, onlar eytişimsel maddeciliğin Marksist kavramı ile Lacan'ın, göstergebilimsel kuramlar içine yerleştirildiğinde-bu günlerde gelişmekte olan- süreç içindeki öznenin kaçamaklı psikoanalitik kuramı arasındaki ilişkiyi açıklar. Bu yapıt, tüm lisansüstü programları olan kitaplıklar için zorunlu bir eserdir....yapıt yazınsal eleştirmenleri, felsefecileri, dilbilimcileri ve ruh dilbilimcileri yakından ilgilendirir.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Toroslu Kitaplığı

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız