Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Descartes'ın Yanılgısı Kitap Açıklaması

 


Okuyucuyu insan beyninde bir keşif gezisine çıkaran ve akılla hislerin zihinde nasıl bir araya geldiğini irdeleyen bu kitap, on dokuzuncu yüzyılda beyin zedelenmesi sonucu davranış tarzı kökten değişime uğrayan Phineas Gage'in öyküsüyle başlayıp Damasio'nun dünyaca tanınmış laboratuarında incelediği çağdaş vakalarla devam ederek, duyguların akılcı insan davranışındaki rolü üzerinde duruyor.Beyin hasarlı hastalardan edindiği deneyimlerden yola çıkan nöroloji uzmanı Dr. Damasio, duygu ve his yoksunluğunun aklın çalışmasını ve sosyal davranışları nasıl aksattığını açıklıyor.Zihinle beden arasındaki ilişkiyi algılayış tarzımızı sonsuza dek değiştirecek olan Descartes'ın Yanılgısı, "Duygusal Zeka" kavramını geliştiren psikologların esin kaynaklarından biri olmuştur.Sayfa Sayısı: 292

Baskı Yılı: 1999


Dili: Türkçe
Yayınevi: Varlık Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.08.2000

Daniel Goleman'ın Türkçe'ye kazandırılmış yapıtlarının tamamlayıcısı olarak bu kadar güzel ve senkronize, birbirini destekleyici kitap olamaz diye düşünüyorum. Aslında her iki yazar da  çıkış noktalarını yani fikirlerini oluşturan data-base'ini gerçeklerden yani doğanın kendi işleyişinden alıyor. Böyle olunca da doğanın standardizasyonu çerçevesinde aynı bütünün parçalarından oluşmuş bilgilere rastlamamak mümkün değil. Gerek Goleman'ın gerekse Damasio'nun kitaplarını okuyanlar, geleneksel doğa ve özellikle insanın tutum ve davranışlarının ne derece ruhsal olduğunu veya olmadığını anlama fırsatının ilk kapılarını açacaktır diye düşünüyorum. Aslında, günlük hayatımızda ve özellikle iş dünyasında rasyonel olarak düşünüp verdiğimiz DOĞRU KARARLARIN! altında yeri geldiğinde hangi hormonların veya genetik olarak aktarılan etmenler olduğunu çok iyi anlayacaklardır.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.