Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Deliliğin Dağlarında Kitap Açıklaması


Anlatmam gereken gerçeklerden kaçınılmaz olarak kuşku duyulacak; yine de eğer mantıksız ve inanılmaz gözüken şeyleri çıkaracak olsaydım, geriye hiçbir şey kalmazdı.

Howard Phillips Lovecraft, küçük yaşta babasını kaybeden, gençliğinde de annesini akıl hastanesine uğurlayan yalnız bir adamdı. Büyükbabasının anlattığı korku öyküleri onun dehşetlere gebe hayal dünyasının kapılarını açtı. Hep içine kapanık biri oldu. Tek çaresi yazmaktı. 1920'li ve 30'lu yıllarda yazdığı öykülerle korku edebiyatına damgasını vurdu ve korku diye adlandırdığımız duyguyu yeniden tanımladı. Onun eserlerinin çoğu modern insanın adlandıramadığı dehşetler hakkındaydı.

Deliliğin Dağlarında, adlandıramamanın yarattığı dehşeti bir bilim adamının, yani asıl işi tanımlamak ve sınıflandırmak olan birinin gözünden yansıtıyor okura. Tam da bu yüzden korku edebiyatının meselesi olan metinlerinden biri bu. Bilinmeyeni aydınlatma çabasının ve modern insanın umutlarının karşısında, derinden yükselen bir karanlığın ve sözcüklere dökülemeyen bir deliliğin öyküsü...Sayfa Sayısı: 132

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Lovecraft denince, sıkı bir edebiyat okurunun emin olduğu tek şey bütünüyle kuşku duyduğudur! Kanımca, ondan bu kadar etkilenmemizin, yazdıklarından ve bir yazar olarak kişiliğinden de bunca korkmamızın sebebi budur.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Virgül Eleştirdi

ÖMER TÜRKŞ - AKSU BORA

 

Deliliğin Dağlarında, bilimsel çalışmalarıyla ünlü hayalî Miscatonic Üniversitesinden bir grup bilim adamının Güney Kutbuna yaptığı bir araştırma yolculuğunu anlatıyor. Lovecraft'ın pek çok öyküsünde karşımıza çıkan bu üniversitenin en önemli özelliği, geçmişin lanetli metinlerine sahip olması ve bu konuda araştırmalar yapmasıdır!

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%65,4
%15,4
%15,4
%3,8
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

07.04.2018

Sıkıldım

Açıkçası ilk kez bir Lovecraft okumama rağmen bu yazarın bana hitap etmediğini üzülerek farkettim. Baştan sona, dili akıcılıktan uzak, sadece betimleme yaparak ilerleyen ve kurduğu uzun cümleler okuyucuyu yoran bir anlatımı var. Konu olarak kötü bulmasam da okurken çok sıkıldığımı belirtmeliyim. Lovecraft'la geç tanışıp ilişkimiz erken bitti diyebilirim. 5/10

07.05.2015

Çok beğendim

Ben çok başarılı buldum. Belki bir 300- 400 sayfalık bir eser olsaydı oldukça sıkıcı olabilirdi. Ama kısa kısa bölümlerle yapılan tasvirler her nekadar uzun olsada oldukça ürkütücüydü.
İnanılmaz başarılı bir hayalgücü mevcut kitapta ve kirli benzetmeler o kadar güzel ki.
bu kitap sözcük dağarcığıma yeni bir kelime kattı. o da ÿ"habisÿ" :) İnanılmaz etkilendim ben okuyan her kişide eminim Necronicom ile ilgili araştırma yapmıştır. Bence etkileyici, uzun tanımlamaları gözünüzde canlandırmayı seviyorsanız mutlaka okuyunuz.

10.12.2014

Açıklanamayanın Oluşturduğu Korku

Tasvirleriyle korku ve merak duygusunu kamçılayan bir kitap. Yer, hayali olsa da kitabın tümünü çok beğendim. Esasında kitapta anlatılan olağanüstü yer, her insanın içinde adlandıramadığı mantık dışı korkulara karşılık geliyor. Sınırda dolaşan bir insan için korkunç.

Kitabı okurken bu eserin iyi bir senaryoyla muhteşem bir filme dönüşebileceğini hayal ettim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.