Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Cunta Pazarı - Türkiye'de Asker ve Siyaset 1960-1971 Kitap Açıklaması

1960'lar Türkiye'si Silahlı Kuvvetler açısından adeta bir cunta pazarıydı. Darbe yaparak iktidara gelen darbecilerin yanında bir de Talat Aydemir gibi başarısız darbe girişiminden dolayı darağacına giden darbeciler vardı. Hedefine ulaşanlar "kahraman" olurken, hedefine ulaşamayanlar sanık sandalyesine oturuyordu. Askerin içindeki çatışmalar siyaset kurumunun kaderini belirliyor, ülkeye yön veriyordu. Çankaya üzerinde uçan jetlerle Silahlı Kuvvetler Birliği, Milli Birlik Komite'sini tehdit ediyor; Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetlerinin darbe girişimini bastırmak için vaziyet alıyordu. Askerin gölgesi siyasetin her alanını kaplıyordu.

Türkiye'de askeri müdahaleler üzerine yapılan çalışmaların hemen hepsi asker-siyaset ilişkisini odağına alırken; elinizdeki çalışma 27 Mayıs 1960 ile 12 Mart 1971 arasında Silahlı Kuvvetlerin içindeki çatışmanın siyasete ne şekilde yön verdiğini ele alıp dönemin canlı bir panoramasını sunuyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.