0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
9,65 TL
14,81 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 02 Ağustos - 07 Ağustos
Standart Teslimat’ta 50 TL üzeri kargo bedava!

Çok Şey Yarım Hala Kitap Açıklaması


Türk şiirinin doruklarından Behçet Necatigil şiirlerinde evleri, en çok evleri yazdı. "Neden?" diye soranlara "Ev, yani aile, hayatımızdır. Bizi bir biçime, bir kalıba sokan ev ve ailedir," diyordu. "Merkezkaç bir kuvvet bizi uzaklara atsa bile, ince lastiğe takılı yoyo gibi, dar çevremizin yönetimine bağlıyız. Evler, eşler, çocuklar, yakın akrabalar. Çok şey evlerde olur. İnsanı saran her hacim, her mekan, her barınak bir evdir. Evsizler ev peşindedir, evliler evi ayakta tutabilme çabasında."

Bu kitapta kızı Ayşe Sarısayın, babası Necatigil'i anlatıyor. Anlatılan önce büyük bir şairdir. Daracık bir odada çalışmaktan hoşlanan, düzenli, titiz, mütevazı, sözcük toplayan, yazılı kağıtları biriktiren bir büyük şair. Ama bir babadır da, çocuklarına Cimbil adında bir farenin masallarını anlatan...

"Sevgili Ayşe,
Cebimden bir fare çıkınca çok korktum, / Bağırdım. / Geminin doktoru / Geldi, baktı. / "Korkma" / Dedi "bu, cansız fare." / O zaman anladım / Bu fareyi sen / Koymuşsun cebime

Seni gidi seni / Korkuttun beni / İşte farenin resim."


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 156

Baskı Yılı: 2001


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 106

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

“Mistik şiir emekçisi”nin mektupları
BEHÇET ÇELİK
“Evi dinlenmiş buldum.” Tatilden erken dönen Necatigil böyle yazmış eşine. Evlerin, ev içlerinin şairinin elinden çıktığı ilk bakışta anlaşılan bir cümle bu. Necatigil’in şiirlerini farklı kılan yanlardan birisi de ondaki bu “ev” tutkusu belki de. İçe dönüklüğün simgesi olarak görebiliriz “ev” tutkusunu. Bu nedenle, belki de o nahif ve muzip cümleyi yazarken şairin aklından geçmemiş de olsa, şunu iddia edebiliriz: Belki de bu cümle hayatı boyunca çalışan, tatillerinden söz ederken bile yazacağı şiirleri, yapacağı tercümeleri düşünen Necatigil’in, kısacık tatilinden bir parça dinlenmiş olarak dönmüş olmasının ifadesidir.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.