19,95 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Çivisi Çıkmış Dünya Kitap Açıklaması

 


Türk okurunun daha çok tarihsel romanlarıyla tanıdığı Maalouf, bu kez "medeniyetler çatışması" adı altında kuramsallaşıp yasallaşan ve dünyadaki bütün kültürler ve halklar için felakete yol açacak politikaları eleştiriyor.
Yazar, yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü hoşgörü çığlığını yeniden duymaya davet ediyor insanlığı...
Çivisi Çıkmış Dünya bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle, bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizlerle mücadele eden insanlık için bir yol haritası... Kitabın satır aralarında Amerikan politikaları, Avrupa Birliği, 20. yüzyıl Arap siyasi tarihi ve Türkiye'den bahsediliyor.
Maalouf'un bu eseri, her şeye rağmen birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamayı başarmak isteyenler için bir tür pusula.Sayfa Sayısı: 216

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Çivisi Çıkmış Dünya
Osman Ulagay

Kapitalizmin küresel bir sisteme dönüşme eğilimini Batılı iki düşünür, Karl Marx ve Friedrich Engels, 1848’de yazdıkları Komünist Manifesto’da ortaya koymuştu. Son çeyrek yüzyıla damgasını vuran küreselleşme sürecini de, küresel boyutta iş yapmaya odaklanan Batılı şirketler tetikledi. Bu süreçte sermaye hareketlerinin yanı sıra üretim süreçleri de ilk kez gerçek anlamda küreselleşti ve daha önce kapitalist sistemin etki alanı dışında kalmış olan Çin ve bazı diğer Asya ülkeleriyle eski Sovyet Bloğu ülkeleri de küresel sistemin oyuncuları haline geldi..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.07.2013

Dünya halkları olarak 21.yy´da yeni yönetim modell

Editörün Notu: Eleştiri, kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir.

Maalouf bu kitabında 21. yüzyıla ilişkin öngörülerini paylaşmak, ve bu yüzyılın başında sinyali verilen çeşitli olaylar nedeniyle işler çığırından çıkmadan ve insanlık kendi kendini yok etmeden önce entellektüelleri konuyu incelemeye ve tartışmaya davet ediyor. Siyasi ve ekonomik anlamda tek kutuptan yönetilmeye başlayan dünyanın, aslında ciddi bir denetim rolü üstlenen diğer kutbunun kaybolmasıyla denetimden çıktığını; paraya ve güce endeksli uluslararası politikaların hep kaybeden uluslarda (ki özellikle Arap halkları) hem bugüne, hem de geleceğe dair umutları yokettiğini ve bunun bir sonucu olarak kaybedecek bir şeyi kalmayan insanların hayatlarını ortaya sürdüklerini savunuyor. Benzer şekilde ABD´nin tek erk sahibi olması, tarihteki büyük imparatorluklardan farklı olarak gelişen teknoloji sayesinde dünyanın her noktasına istediği anda çok hızlı müdahale edebilmesi ve kıyas kabul etmez askeri gücü nedeniyle, ister cumhuriyetçi, isterse demokrat yönetimler olsun, ABD çıkarlarına aykırı düşecek politikaları (çevre politikaları, ortadoğu barışı, nükleer silahsızlanma gibi) kabul etmeyeceklerini, ve eğer entellektüeller farklı yönetişim modelleri bulamazlarsa ezilen dünya uluslarında biriken öfkenin dünyanın sonunu getirebileceğini varsayıyor. Dünyanın gerek siyasal, gerekse ekonomik olarak bu kadar birbirine bağlandığı noktada aslında ulus ayrımlarının artık ihtiyacı karşılamadığını ve ABD Başkanını sadece 150 Milyon ABD vatandaşının seçmesinin anlamsızlığını da bir örnek olarak vurguluyor.

24.04.2010

Çivisi Çıkmış Dünya

Amin Maalouf gerçekten de çok beğendiğim bir yazar ve hemen hemen tüm romanlarını okudum. Roman alanında çok beğendiğim bir yazar olduğu için kitabı çıkar çıkmaz aldım ancak beklediğim kadar iyi bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim. Muhakkak ki bir çok  yazarın yazamayacağı şekilde iki tarafıda bilerek yazmış ve arap ülkeleriyle ilgili önemli konulara değinmiş ama bence roman alanında çok daha başarılı. Yine de yazarı ismi kitabın okunması için yeterli diye düşünüyorum.

05.03.2010

Keşke hep deneme yazsa...

Romanlarından daha başaralı denemeleri. Bunu bize bir kez daha gösteriyor bu kitap tıpkı ölümcül kimlikler gibi...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.