4/5 - 5 Kişi Yorum Yap, Kazan!
14,08 TL
18,52 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 18 - 20 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

“Elinizdeki kitapta “toplumsal cinsiyet” alanına dair anahtar nitelik taıdıı düşünlen, gncel pek ok vakada da tartımak durumunda kaldıımız kavramlara yer verdim. Dolayısıyla kimi kavramlar nemlerinden baımsız olarak bu kitap planı iinde yer almadı.


Kitapta, bahsettiğim anahtar kavramlara ilikin tanımlayıcı bir ereve sunmaya alıtım. Bu tanımlama abası iinde kullanılan eitli rnekler ve tarihsel referanslar iin ounlukla Avrupa’yı temel aldım. Çünk Trkiye bağlamını odaklamak hem iddiamızı ok aan zel bir tarih alımasını gerektirmektedir hem de tanımlayıcı bir ereve iin kimi zgllklerin dılandıı daha “evrensel” modellere bakmak ihtiya olmutur. Yine de rnein “din” baında olduğu gibi Trkiye balamının kendini daha ok hissettirdii kavramlar vardır.


Anahtar kavramların bir anlamı da yukarıda bahsettiimiz birikimle, bir dnem “muhafızlıı yapılmak zorunda kalınan” Marksizmin sınanacaı alanı iaret etmesidir. Sınanacak olan, biraz daha açık ifade etmek gerekirse, “Marx bu konuda şöyle dedi, Lenin u uyarıda bulundu, Zetkin una ubuk bkt” gibi mot a mot “Marksizmin bilgisi” deil, zel olarak Marksizmin kavramları, yntemsel kategorileridir. Yntemsel kategoriler ve kavramlar olarak; tarihselcilik, süreklilik-kopu, Marksist btnlk anlayıı, btn-para ilikisi, yapı-styapı, belirleme, dolayım, koullama, soyutlama, z-biim, evrensel-zgl, eitsiz ve bileik gelime, iliki ve süre fikri gibi pek ok unsur sıralanabilir. Bu kitabın iddiası bu trden bir yntem okumasının cinsellikten erkeklie, annelikten gzellik kavramına pek ok balıkta deerlendirilebileceidir.


ylesi bir sınama abasının anlamı Marksizmin kendi dıındaki kaynaklara hi bavurmaması deildir. Aksine Marksizm, feminizmin eitli yorumlarıyla alıveriini diri tutmalı, kendi mktesebatına uygun filtreler edinme konusunda pratikler kazanmalıdır. Literatre merak uyanmasını tehlikeli/saptırıcı bulan yaklaımların geerlilii yoktur. Bu sebeple her baa düşüncemi yansıtmasından baımsız olarak kıkırtıcı olacaını varsaydıım epigram cmleleri ekledim ve yine hemen her balıkta eitli feminizmlerin paradigmatik yaklaşımlarına deindim. Bunun literatre ilikin belli bir merakın uyanmasını salamak ve kestirmeci-kalıp yargılarla hareket eden yaklaımları eletirmek adına da nemli olduunu düşünyorum. Bu literatre merak duyulmaması byk bir kayıptır, çünk aslında burada, kadınlara yalnızca “neyi propaganda etmeleri” ve dier kadınları “nasıl kurtaracakları” deil, ie yaramaz sevgililerini terk etmeleri gerektii ya da bangır bangır orgazm olmala- rının bir zorunluluk olmadıı da anlatılır.


Kavramlar ve tanımlamalar nemlidir. Çünk nasıl tanımladıımız, nasıl mcadele edeceimizle dorudan ilikilidir. Kitabın bu balamda mtevazi bir katkı olarak deerlendirilmesi dileiyle…” – Ebru Pektaş - 


 

 

Puanlamalar

%80
%0
%0
%0
%20
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız