Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Cihanyandı Lütfiye Hanım Kitap Açıklaması

 


Orijinali Osmanlıca olarak1924 Yılında basılan kitap gazeteci Şevket Nezihi'nin Kadıköy Paris Sokağı'nda genelev sahibi Lütfiye Hanım ile röportajını içeriyor.

"Bizde kadın mesailini en ziyade tetkik ve hususta kalem oynatanlar Ahmed Midhad Efendi merhumla Halid Ziya, Ahmed Rasim, Hüseyin Rahmi, muhterem Rauf Bey üstatlarımızdır.

Ben kendi kendime dedim ki: Böyle bir şeyi menbaında tetkik etmek daha muvaffıktır.

Herhangi bir kuvvet ve saika ile fuhşa düşmüş olanlara samimi, hayırbah bir dost gibi giderek mazilerini, hallerini ve dertlerini sordum. En evvel Cihan-yandı Lütfiye Hanım'dan başlamak gayet tabii idi. Çünkü ben doğmadan çok zaman evvel babalarımızla aynı yaşta olanların hayatına Lütfiye Hanım karışmıştı. Lütfiye Hanım Jean Jacques Rousseau'ya bile "Aferin!..." dedirtecek bir tabiilikle bana bütün macerasını anlattı. Ben de ağzından çıktığı gibi karşılıklı konuşmalarımızı ve Paris sokağında diğer gördüklerimi yazdım."
-Şevket Nezihi, 1924-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 95

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.