4/5 - 53 Kişi Yorum Yap
60,35 TL
85,0 TL %29
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 13 Ağustos
Standart Teslimat : 14 - 18 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Cereyanlar, Türkiye’de siyasî ideolojilerin özelliklerini; birbirlerini etkileme ve birbirlerinden  etkilenme süreçlerini; cereyanlar içindeki figürlerin ideolojik seyahatlerini; muarız bellediklerine dair kurguladıkları dili; ideolojileri popülerleştirme tekniklerini ve siyasî ideolojilerin gündelik hayatta nasıl karşımıza çıktıklarını ustalıkla işlenmiş bir biçimde gözler önüne seriyor.


 


Tanıl Bora, “cereyanlar”ı şu başlıklar altında tartışıyor: Geç Osmanlı Zihniyet Dünyası, Batıcılık, Kemalizm, Milliyetçilik, Türkçülük ve Ülkücülük, Muhafazakârlık, İslâmcılık, Liberalizm, Sol, Feminizm ve Kürt Siyasal Hareketi. Sadece başı sonu belli metinlere değil, sözlere ve jestlere de bakıyor, “kimin söylediği”ne değil “ne söylediği”ne odaklanıyor. Böylece, siyasî düşünceleri sarmalayan ideolojik muhtevayı ve “iklim”i de ortaya koyuyor.


 


Cereyanlar’ı bir siyasal düşünceler kitabı olmanın ötesine taşıyan ve Türkiye’nin düşünsel ethosunu anlamamızı sağlayan heyecanlı bir metin haline getiren de bu: Olayları anlatmak ve analiz etmekle yetinmeyip bunların arkasındaki düşünce oluşumlarını ele alması. Son derece zor bir işin altından başarıyla kalkan bu kitabı okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz.


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%67,9
%7,5
%11,3
%7,5
%5,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

25.04.2020

Inanilmaz

İnanılmaz bir emek. T. Bora’nın büyük eseri. Yarısına kadar okudum ve ilgililer için büyük bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

04.05.2019

sözlük

sözlük niyetine alınacak bir kitap. Bu kitaptan başlıklara bakıp sonrasında detaylı araştırma yapmalı. yazarın da amacı buymuş zaten önsözde belirtiliyor. her akım/ideoloji hakkında yarım sayfalık bilgiler var.

26.02.2019

Güzel iş

Tuğla gibi kitap. Henüz başlayamadım ama tanıtım bülteni bile birçok şey vadediyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.