Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Canavarlar - Garip Yaratıklar Kitabı Kitap Açıklaması

 


Yapı Kredi Yayınları'ndan, canavarları daha yakından tanımamız sağlayacak bir kitap: Canavarlar / Garip Yaratıklar Kitabı.

Christopher Dell tarafından yazılan kitap, on ana başlıkta neredeyse tüm canavar türlerin ele alıyor.

Canavarlar sözcüklerle bile tarif edildiğinde, en çok görünümleri öne çıkar-başların ya da gözlerin sayısı, kuyruğun dikliği, azıdişlerinin keskinliği. Bu kitabın gösterdiği gibi, ressamlar, canavarları tasvir etmekten her zaman hoşlanmışlardır. Nitekim en eski mağara resimlerinde, bunları ilk gören kişileri herhalde epeyce etkilemiş olması gereken hayvan-insan melezleri yer alır: Acaba mağara resminin ötesinde bir zamanlar gerçekten yaşamış olabilirler mi?

Canavarlar doğa yasalarına aykırı yaratıklardır. Dayandıkları birçok kaynak vardır: Mitoloji, dinsel metinler ve gelenekler, folklor ve hatta edebiyat. Her ne kadar birçoğu -örneğin kartal başlı, aslan gövdeli yaratıklar ve ejderhalar- farklı hayvanların bileşimine dayansa ve insani yönleri sıklıkla entrikacı bir akla sahip olmaya indirgense de, canavarlar genelde insan ve hayvan unsurlarını bir araya getirir. Diğer bazı örnekler, sözgelimi kurt adamlar sürekli değişik biçimlere bürünür. Bu yaratıkların insan gibi davranması kafada ister istemez rahatsız edici sorular doğurur.

Düşünüyorlar mı? Konuşabiliyorlar mı? Başka ne yetileri olabilir?Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

"Canavarların varlığı insanoğluna dair ne anlatıyor bizlere? Binlerce yıldan beri varlıklarını nasıl sürdürüyorlar ve niçin evrensel bir olgu gibi görünüyorlar? Japonya’da ve eski Yunan dünyasında aynı tek gözlü devler, Avrupa’da ve Çin’de aynı ejderhalar niçin karşımıza çıkıyor?"

"Canavarlar-Garip Yaratıklar Kitabı"nın yazarı Christopher Dell’in sorduğu bu soruların beslendiği temel bir eğilim vardır içimizde: Anlatmayı en sevdiğimiz hikayelerin başında gelir "tanrıların" ve "canavarların" doğuşu, yaşayışı; zira hepsi de insanlığın doğuşuna, yaşayışına dairdir de ondan...
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.