0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
28,15 TL
37,04 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 Haziran - 26 Haziran
Standart Teslimat’ta 50 TL üzeri kargo bedava!

Byzantion Kitap Açıklaması


Byzas'tan Constantinus'a Antik İstanbul, Antik Edebi Kaynaklar, günümüz İstanbulu'nun nüvesini oluşturan antik çağın komşu şehirdevletleri Byzantion (Tarihi Yarımada) ve Kalkhedon'un (Kadıköy), kuruldukları MÖ 700'lerden MS 4. yüzyıla uzanan tarihsel süreçlerini derleyen bir çalışma. Başlangıçta, Karadeniz-Ege eksenli ticari faaliyetlerin kontrol merkezlerinden olan Byzantion'un, zaman içinde, stratejik konumunun getirdiği siyasal, toplumsal, kültürel değişim ve dönüşümlerle Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'e evriliş öyküsünü antik çağ tarihçilerinin metinleri üzerinden okumamıza olanak veriyor. Klasik dönemden Herodotos, Thukydides ve Ksenophon, Roma döneminden Diodorus Siculus, Strabon, Plutarkhos, Cassius Dio, Herodianus ile geç antik çağdan Libanius, Themistius, Eunapius ve Eutropius gibi tarihçiler, antik İstanbul'un kuruluşu, topografyası, siyasi ve askeri tarihi, mimari öğeleri, ticari faaliyetleri, komşuları ve Hellen ve Roma dünyasıyla olan ilişkileri, kimi zaman da gündelik hayatına dair pek çok ipucu sağlıyorlar.

Ancient İstanbul, Ancient Literary Sources from Byzas to Constantine is a study that brings together the historic period extending from 700s BC to 4th century AD during which the neighboring city-states of Antiquity that constitute the core of İstanbul, namely Byzantion (Historic Peninsula) and Kalkhedon (Kadıköy), were founded. The study allows us to read, through the texts of ancient histories, how Byzantion gradually evolved from being one of the control centers of trade across the Black Sea and the Aegean into Constantinople, the capital of the Byzantine Empire. Historians such as Herodotus, Thucydides and Xenophon from the Classical era, Diodorus Siculus, Strabo, Plutarch, Cassius Dio, Herodian from the Roman period, and Libanius, Themistius, Eunapius, and Eutropius from late Antiquity provide us with many clues concerning daily life in the city, as well as İstanbul's founding, topography, political and military history, architectural elements, commercial activities, neighbors, and relationships with the Hellenistic and Roman worlds.Sayfa Sayısı: 523

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.