Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Günümüzde Batı toplumlarında Budizm'e çok büyük ilgi vardır. Bu nedenle, Batı dünyasında Budizm'le ilgili çalışmalar oldukça fazladır. Ancak, Türkiye'de bu konuda yapılan çalışmaların sayısı azdır. Bunun başlıca nedenlerinden biri Budizm'in kutsal kitaplarının Sanskritçe ya da Palice oluşu ve Türkiye'de Sanskrit ve Pali dili üzerine çalışan ilim adamlarının çok az olmasıdır. Bu çalışmaların Batı ülkelerine göre Türkiye'de daha az olmasının bir başka nedeni ise Batı'da Hint kültürünün Türkiye'ye göre daha iyi bilinmesi ve Hint kültürün Batı'da daha eskiden yerleşme imkanı bulmasıdır. Halbuki Türkiye'de Budizm denildiğinde akla ilk gelen yoga, meditasyon, pozitif enerji gibi kavramlardır. Bununla beraber, bu kavramların din ile ilgisi fazla bilinmemektedir. Halbuki sanatçılar Budizm'e ait bir çok kavramı Türk toplumunun önünde çok rahat kullanabiliyorlar. Böyle olunca da toplumda Doğu dinlerine, özellikle Budizm'e bir merak başlıyor.

Türkiye'de Budizm'e mensup kimseler yok denecek kadar azdır. Bu nedenle Budizm'i tanıma noktasındaki çalışmalar son derece sınırlıdır. Batı'da Budizm'e ilgi 19. y.y'da başlamış ve o dönemden itibaren bu konudaki eserler Batı dillerine çevrilmiştir. Türkiye'de daha yeni yeni bu konunun üzerinde durulmaya başlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Serüven Kitabevi

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız