Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Biz Kitap Açıklaması


"Şimdiye kadar yazılmış en iyi bilimkurgu roman, klasik bir karşı ütopya."
Ursula K. Leguin

Biz, sonradan kendi tarzında yazılan yapıtlar için prototip olacak disütopik bir romandır. Roman gelecekte varolan otoriter bir devletin inançlarına körü körüne bağlı bir vatandaşı ve bir matematikçi olan D-503'ün günlüğüne yazdıklarına yer verir. Günlük, mutluluğun, düzenin ve güzelliğin sadece özgürlüğün olmadığı bir ortamda, matematiksel mantığın ve mutlak gücün demir prensiplerinde bulunabileceğini dikte eden bir hükümet doktrininin bir ilanı olarak başlar. Günlük ve roman ilerledikçe D-503, I-330 adlı bir muhalifin çarpıcı etkisine kapılır. I'ya duyduğu çılgıncasına arzuyla büyülenen D, matematiksel mantığın saflığına ve tüm insanların ihtiyacını karşılayacak ve mükemmel düzenlenmiş bir bütünlüğün kapasitesine olan inancını kaybeder. Kendini azar azar ?-1'in şiirsel irrasyonelliğine ve bireysel bir aşkın anarşizmine doğru çekilirken bulur. Artık "biz"i kullanmaz ve gerilla sevgilisinin adının ironik bir yansıması olarak "ben"i, yani kendini düşünmeye başlar.

Zamyatin'in Biz'ini farklı kılan şey otoriterliğe bakış açısındaki entelektüel inceliktir.

Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 204

Baskı Yılı: 1970


Dili: Türkçe
Yayınevi: Versus

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap
Oylum Yılmaz

Uzak, çok uzak gelecekte Tek devletin hükmüne, matematiksel yanılmazlıktaki zorunluluğa mahkum yepyeni bir uygarlık. Dünyayla, ilkel olarak adlandırdıkları yaşamla tüm ilişkilerini yeşil bir cam aracılığıyla kesmiş, insanlara vatandaş yerine “sayı” diyen, insan yaşamını matematiksel bir çizelgeyle düzenleyen, bütün bunların içine mahremi de, cinselliği de katan bir yeni dünya... Ve bu yeni dünyayı günlükleri aracılığıyla, biz ilkel insanlara anlatan bir kahraman: D-503. Tekdevletin yetiştirdiği önemli matematikçilerinden biri olan D-503, muhteşem uygarlıklarını diğer gezegenlere de götürüp dayatacak bir uzay aracının, yani Entegral’in de yapımcısı aynı zamanda. İşte bu yerlere göklere sığdıramadığı ulvi görev ki, onun başını belaya sokacak, tuttuğu günlükleri dolduracak olan.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

1921’de Sovyet sansür bürosu tarafından ilk yasaklanan roman olan Biz, sonradan bu tarzda yazılan kurmaca yapıtlar için prototip olacak disütopik bir romandır. Roman gelecekte varolan otoriter bir devletin inançlarına körü körüne bağlı bir vatandaşı ve bir matematikçi olan D-503’ün günlüğüne yazdıklarına yer verir. Günlük, mutluluğun, düzenin ve güzelliğin sadece özgürlüğün olmadığı bir ortamda, matematiksel mantığın ve mutlak gücün demir prensiplerinde bulunabileceğini dikte eden hükümet doktrininin bir ilanı olarak başlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%81,5
%18,5
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

21.11.2020

Biz

Kesinlikle okumanız gerek

21.10.2009

DEHA ÜRÜNÜ

Doksan yıl önce günümüz dünyasını, insanın yalnızlaşmasını ve yozlaşmasını öngören bir deha ürünü.

17.06.2009

Biz

Kara mizah türünün bildiğim kadarıyla ilk örneği. Gerge Orwel ve Aldous Huxley´e esin kaynağı olduğu söyleniyor. Benim düşüncem ise özellikle 1984´de esinlenmenin epey ötesine geçildiği.
Okunması gereken, okunulası bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.