29,25 TL
Standart Teslimat : 27 Mayıs - 30 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Varmış Bir Yokmuş Kitap Açıklaması

 

Bir Varmış Bir Yokmuş’un bir yüzünde gerçek yaşamdan alınmış öyküler, diğer yüzünde ise kurgulanmış öyküler var… Ancak Ayşe Kulin’in kitabın önsözünde de belirttiği gibi hayal ile hakikat, kurgu ile gerçek kimileyin öylesine iç içe geçiyor ki… Bu iç içe geçişi en iyi dile getirecek biçim bu kitabı önlü arkalı, evire çevire okunacak bir kitap olarak tasarlamaktı.


 


Biz de öyle yaptık, bir yanda gerçek öyküler bir yanda kurgular var ama hangisinin gerçek, hangisinin hayal ürünü olduğunu karıştırmak mümkün. Belki hayatın gerçeği de tam bunu anlatmak istiyor bize…


(Tanıtım Bülteninden)

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Notos Öykü Eleştirdi

EDEBİYAT yolculuğuna Güneşe Dön Yüzünü adlı öykü kitabıyla çıkan Ayşe Kulin yeniden kürkçü dükkânında. Onu, kendine özgü bir okur kitlesine kavuşturan biyografik romanları olsa da, öyküyle soluklanıyor besbelli. Bir Varmış Bir Yokmuş, yedi gerçek, altı kurgu öyküden oluşuyor. Ama bütün öyküler birbirine gönderdiği için, hayalle gerçek arasındaki çizgi yer yer kayboluyor. Örneğin "Hayal” öyküsündeki Güllü, “Annabella’nın Öyküsü”ndeki Annabella’dan çok daha gerçekçi duruyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.04.2020

Bir solukta okunacak bir kitap

2 günde bitirdim. Adete kitabın içinde kayboluyorsun

05.03.2008

Masal mı gerçek mi?

Kitabın iki taraflı okunuyor olması biraz garip gelmişti bana. İlk önce gerçek hayattan kesitler sunan öyküleri okudum. Daha sonra kurgulanmış kısmını. Beni bu kitapta etkileyen şey gerçekle kurgulanmış bir öykünün iç içe geçmesi.  Mesela gerçek öyküde güllü diye bir karakter varken kurgulanmış kısımda da karşımıza güllü çıkıyor ve bunu keşfetmek gerçekten insana okuma isteği aşılıyor. Ayşe Kulin'in de dediği gibi gerçek yaşamla hayaldeki yaşam birbirinin içinde eriyip gidiyor adeta. Kısaca bu kitapta da Ayşe Kulin'e bir kere daha hayran kaldım.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.