4/5 - 1 Kişi Yorum Yap
7,8 TL
13,0 TL %40
Standart Teslimat : 01 Aralık - 06 Aralık
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Şehid Sultan Abdülaziz Han Kitap Açıklaması


Otuz ikinci Osmanlı padişahı, doksan altıncı İslam halifesi olan Sultan Abdülaziz Han, 7 Şubat 1830'da doğdu.

Küçük yaşından itibaren Arapça ve Farsçayı, dinî ve fennî ilimleri öğrendi. Ata binmeyi, güreş tutmayı, cirit atmayı ve zamanın bütün silahlarını en iyi şekilde kullanmayı öğrendi. Dünya siyaseti ile yakından alakadar oldu.

Osmanlı donanmasını dünyanın sayılı donanmalarından biri haline getirdi. Tersanelerde zırhlılar imal ettirdi, tophaneler ve silah imalathaneleri kurdurdu, birçok sahada yenilikler ve gelişmelere imza attı.

Sultan Abdülaziz Han tahta geçtiğinde; Osmanlı eski heybet ve haşmetini hayli kaybetmiş, Tanzimat ile gelen Batılılaşma havası, taklitçilikten öteye gidememiş, çok yönlü bir revizyona girişilmişti.

Ancak, devlet ve millet uğruna büyük hizmetlerde bulunmuş Sultan Abdülaziz Han, Osmanlı'nın eski gücüne kavuşmasına mani olmak isteyen yabancı devletlerin de desteğiyle birkaç gafil devlet adamının tertibiyle tahttan indirildi ve ardından yine aynı tertiple 4 Haziran 1876'da şehîd edildi. Bu kitapta, bir şehîd sultana tertiplenen hain planın perde arkasını okuyacaksınız...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 75

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Çamlıca Basım Yayın

 

Puanlamalar
%0
%100
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

30.11.2019

Bir Şehid Sultan..

Akademik araştırmalardan ve detaylı anlatımlardan hoşlanmayanlar için tavsiye edebileceğim bir kitap. Abdülaziz Han'ın tahtan indirilişini ve şehit edilmesi yorucu olmayan bir dil ile anlatılmış. Kitapta eksi olarak yorumlayacağım noktalar bazı olayların 3 hatta 4 defa tekrarlanarak anlatılması ve bazı yerlerde (Özellikle son bölümdeki mektup) sadeleştirilmeye gidilmemesi. Tarihimizde darbe hastalığı vuku bulduğu dönemlerden biri 30 Mayıs 1876 yılı..Kitabı okurken tarihin nasıl tekerrür ettiğine ve Çerkes Hasan'ın kahramanlığına tanık olacaksınız..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.