38,0 TL
Standart Teslimat : 21 Mayıs - 24 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Saatin Öyküsü - Ve Diğer Öyküler Kitap Açıklaması

 

Ölümünden yıllar sonra değeri keşfedilmiş güçlü bir sestir Kate Chopin. Cinsellik, toplumsal cinsiyet, sınıf ve ırk motifleriyle bezeli öyküleri, yaşadığı dönemde geniş bir kesim tarafından "rahatsız edici, dehşet verici, hatta ahlâksız" bulunur. Ancak yirminci yüzyılın ortalarından itibaren feminist hareketin güçlenmesiyle birlikte hak ettiği itibara kavuşur. Hem seçtiği üslup hem de işlediği konular bakımından geleneklerden kopan Chopin, gerçekçi ve doğal bir yaklaşım benimser. Öyle bir yazar ki öykülerini, onları sırf okumakla kalmaz, aynı zamanda dinler, koklar, hissedersiniz. İçine hapsedildikleri sınırları zorlayıp yıkma cüreti gösteren tutkulu kadınları tasvir eder Chopin. Her birinin kendi istekleri, ihtiyaçları, arzuları ve cinsellikleri vardır. Âdeta fırtına olup eser, leylak olup mis kokularıyla açar, delişmen bir nehir olup akar, gece olup karanlığıyla sarar, gün olup rengârenk doğarlar. Geleneğe, otoriteye, ataerkiye isyan eden bu güçlü kadınlar kimi zaman ciddiye alınmaz, kimi zaman deli addedilir, kimi zamansa yaşamın kıyısına sürüklenirler. Yine de tutkularının peşini bırakmadan hayal etmeye, konuşmaya, eylemeye devam ederler. Chopin'in satırlarından taşıp, "güneşin çağrısıyla soluğunu ve kokusunu yeryüzünün ölümsüz yaşamına dahil eden bir zambak misali" yaşamlarımıza dahil olurlar.


Klasik Amerikan Edebiyatı'nın en güçlü seslerinden biri olan Kate Chopin (1850-1904) yüze yakın hikaye ve roman kaleme aldı. Geleneksel sayılabilecek yaşantısı, kocası ve annesini kaybettikten sonra geçinmek için hikayeler yazmaya başlamasıyla tümüyle değişti. Artık sadece bir kız evlat, eş ve anne değil, toplumun ona dayattığı sınırları, yaşantısı ve kalemiyle aşmaya cüret eden özgür bir kadındı. Üstelik satırlarına toplumsal cinsiyet, ırk, sınıf ve cinsellik tartışmalarını dökebilecek kadar da gözü pekti. Yapıtlarındaki kadın karakterler de kendisi gibi ataerkil topluma, geleneğe ve otoriteye isyan bayrakları açmış tutkulu kadınlardır. Her birinin kendi istekleri, ihtiyaçları, arzuları ve cinsellikleri vardır. En ünlü eserleri Uyanış ve Fırtına yazıldıkları dönemde müstehcen, sakıncalı, hatta ahlaksız bulunan Chopin artık kabul görmeyen, itibarsızlaştırılmış bir yazardı. Fakat 1960'lardan itibaren feminist hareketin güçlenmesiyle kadın yazınına duyulan ilginin artması sayesinde yeniden keşfedildi. Cesur kalemi ve özgün, doğalcı üslubu hak ettiği itibarı yeniden kazandı. Yapıtları onlarca dile çevrilen Chopin bugün, Klasik Amerikan Edebiyatı'nın etkili yazarlarından ve feminist yazının öncüllerinden biri olarak kabul görür.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.