Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Konu Bir İdam Mahkumunun Son Günü ise “Bir kitap okudum ve hayatım değişti.” cümlesi, tüm mecazlardan sıyrılıp gerçek bir anlama bürünüyor. Ölümsüz yazar Victor Hugo’nun 1829 yılında kaleme aldığı roman, yazarın Paris’teki ünlü Greve Meydanı’nda gerçekleştirilen bir idama tanıklık etmesinden ilham alıyor.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, 19’uncu yüzyıl Fransa’sını gerçekçi bir biçimde yansıtması bakımından tarihi ve toplumsal bir kaynak olarak değerlendiriliyor. Yazarın henüz 27 yaşındayken takma bir adla yayımladığı eser, döneminin siyasi ve sosyolojik yapısına bir eleştiri niteliği taşıyor. 

Hayat ve Ölüm Arasında İnce Bir Okuma Deneyimi

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, idamı bekleyen bir adamın dilinden yazılmış olmasıyla etkileyici bir anlatıma sahip. Romantizm akımının en güçlü temsilcisi olan Hugo, ölüm korkusu ve merhamet duygularını okuruna sarsıcı bir empati ile hissettiriyor. Eser, ölüme yaklaşan bir insanın ruh halindeki değişimleri başarılı bir şekilde ortaya koyması sayesinde aynı zamanda psikolojik bir roman olma özelliği de taşıyor.

İdamı “devrimlerin yok edemediği kaide” olarak nitelendiren Hugo, kitabının ön sözünde bu infaz yöntemi hakkındaki görüşlerini okuruna bir manifesto havasında sunuyor. Sonrasında ise romanının ön hazırlığını, kitabın konusuna dair konuşmaların yer aldığı bir tiyatro piyesiyle yapıyor. Yazar, bu kısımda topluma ve kitabına karşı eleştirilerini doğrudan halktan kişiler aracılığıyla yaparak farklı bir çalışma ortaya koyuyor.

Romanın son kısmında yazar, okurunu cinayet suçu ile tutuklanan ve mahkemede beş hafta sonra idam edileceğini öğrenen bir adamın satırlarıyla baş başa bırakıyor. Mahkum edilmeden önceki yaşamına oldukça yabancılaşan anlatıcı, okura daha çok içe dönük bir durum hikayesi anlatıyor. Romanda bu nedenle birbirinin yerini alan iki duygu ağır basıyor: Umut ve korku. Eserin ana fikrini besleyen bir diğer çarpıcı yönünü ise mahkumun son anda insanlar hakkındaki düşünceleri oluşturuyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Dünya klasikleri arasında yer alan Bir İdam Mahkumunun Son Günü’nü hala kitaplığınıza eklemediniz mi? Bu kitaba sahip olmak için beklemeyin ve hemen şimdi sipariş verin! Bir İdam Mahkumunun Son Günü, size dokunaklı olduğu kadar hayati bir düşünsel sürecin de kapılarını açacak.

 

 

 

Puanlamalar

%57,8
%23,4
%12,5
%3,1
%3,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

05.01.2020

victor hugo

insanı derinden sarsacak, muhteşem bir hugo klasiği

26.10.2019

5/5

Ölümü iliklerinize kadar hissettiren bir kitap, tavsiye ederim.

02.10.2019

tavsiye ediyorum

Düşün ki kolundaki ya da duvardaki saat saniye saniye seni sona götürüyor. İdam... Söylemesi ya da düşünmesi bile bu kadar ürpertici iken, an be an zihnini idam anına hazırlanmak. Zihnini sakinleştirmeye çabalamak, belki de hiç olmadığı kadar kendinle konuşmaya çalışmak. Mahkum için bu bir işkence, idamı izleyecekler için tam bir görsellik! Heyecanlı bir topluluk. Sanki bir tiyatroyu, bir konseri bekleyen insanların sabırsızlığı.' Boş yer arayan var mı? ' diye seslenen bu anı adeta bir gösteriye çevirip, günü kurtarmaya çalışan insan bakışı. Okuduğun monolog kesik kesik, zihin kargaşasından bir araya düzgün getirilip yazıya aktarılamayan cümleler. Kitabı okurken yaşanan bir gerçek mi yoksa düşsel bir ürün mü netleştirmek zor. Ama Mahkumun endişe ve korkudan vücuduna yayılan tarifsiz ağrıları, son gününe kadar baktığı ama görmediği, dinlediği ama duymadığı her şeye olan ilgisini parça parça anlatılanlarla hissedeceksin.Not:Cem yayınlarından okuduğum bu kitabı farklı bir çeviriden okumanızı tavsiye ederim. Okuduğum kitapta anlatım bozuklukları vardı ve çevirinin doyurucu olmadığı kanaatindeyim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız