34,0 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Göçmen Kuştu O Kitap Açıklaması

 


'Bir Göçmen Kuştu O', son yıllarda yayımlanan en önemli romanlardan biri olduğunu kanıtladı. Okurun beğenisini kazandı, pek çok şey yazıldı, toplantılar düzenlendi kitap için. 1986 Nisanında da Madaralı Roman Ödülü'nü aldı. Ayla Kutlu'nun kendi deyişiyle, "Küçük yaşta toprağından koparılan ve göçmen kuş olmaktan kurtulamayan bir adam, Adil Emir Bey. Bir Osmanlı aydını... Adil Emir Bey'in yaşam öyküsü..." BİR GÖÇMEN KUŞTU O. İlk romanından bu yana her kitabı ilgiyle karşılanan Kutlu, "Fazla politize bir kitap olsun istemediğim için daha çok kadınlara yansıyan bölümüyle verdim onun yaşamını..." diyor. Osmanlının son döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına değin uzanan bir zaman dilimi içine olayları yerleştiriyor Ayla Kutlu ve bu süre içinde geçen olayları bir tarihçi gibi izleyip araştırdıktan sonra, romancı ustalığıyla kaleme alıyor. Böylece romandaki kişiler Adil Emir Bey, Yahya Efendi, Araklılı, Nevnihal, Cevahir, Gülhayat ve Yeşil Hanımlar da tarihsel gerçeklikleri kuşkusuz kimi olaylar gibi canlanıveriyorlar. Bu romanın tipleri de Ayla Kutlu'nun öteki romanlarında olduğu gibi, yine kolayca unutulmayacak kişiler. Ne aşırı duyarlılıklar, ne de yersiz abartmalar var kitapta. Çünkü öykülerinde, romanlarında hem alışılmışın dışına çıkmayı ustaca başaran, hem de doğal olanı, gerçeği anlatmayı görev bilen bir yazar Ayla Kutlu.Sayfa Sayısı: 270

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Asi... Asi
Reyhan Yıldırım

Uzun yıllardan beri roman yayınlamayan Ayla Kutlu, Asi... Asi  adlı nehir romanıyla  okurlarının on yıl süren özlemini bitirdi.

Yaklaşık yüz yılı kapsayan anlatı, özgün bir ailenin üç kuşağının öyküsünü (Antakya’nın tarihsel ve toplumsal gelişim sürecine koşut değişimini) aktarıyor.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.03.2001

Merhaba,
Bu eleştiriyi yazıyorum kısa belki birçoğunun bu ne diyor diyebileceği bir yorum olsa da bazı insanların merak edip eleştiri okumak isteyebileceklerini düşünerek yazıyorum. Ayla Kutlu'nun bu kitabını mecburi olarak okudum. Fakat ne zaman ne anlattığını anlayamıyorsunuz. Bir olay anlatıyorken kendinizi acaip bir durum içinde buluyorsunuz. Olayı anlatırken bir yere gidiyorsunuz sonra sayfalar sonra dönüyorsunuz. Birinin ölümünü kısaca söylüyor sayfalarca yaşadığı anları anlatıp sona geliyor. Velhasıl karışık. Pek dolu olduğunu da söyleyemem. Tarihsel bir roman adıyla okutuldu ama tarihsel olaydan çok aile yaşamı geniş yer alıyor. Hoşçakalın..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.