Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bir Başkentin Imarı

Bir Başkentin Imarı

Bir Başkentin Imarı

Yayınevi :

Anahtar Kitaplar

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Ankara'nın kuruluşu Cumhuriyet yöneticilerini yirminici yüzyıla tanıştırmış, Türk toplumuna çağdaş bir kent toplumu olma yolunu açmış, yapılaşmayı alışagelmiş sosyal bir eylem olmaktan çıkarıp, ekonomik bir eyleme dönüştürerek kent soylu sınıfını güçlendirmiştir. Gerçekten Ankara'nın kurulması bu denli önemli tolumsal dönüşümleri bir arada başlatmaya yetmesine karşın, sonradan onlara çözümlemeye yetmemiş, denetleyip yönlendirememiştir.

Çünkü, genç Cumhuriyetin, genç bürokrasisi iddialı, aceleci ve deneyimsizdir. Doğal olarak da, Ankara'nın kentsel gelişimi çalkantılı başalamış, zaman içinde iddialar azalıp, deneyimler artmış, acelecilik kaderciliğe dönüşmüş, fakat kentsel gelişim hep çalkantılı süregelmiştir.

Altmış dört yıllık kentsel gelişim çalkantısının çeşitli yorumları, incelemeleri yapılmışsa da, bu çalkantının Türkiye'nin eşzaman siyasal yaşam grafiği ile benzerlik gösterdiği hatta onun bir türevi olacağı pek düşünülmemiştir.

Halbuki, ancak kentsel gelişimin siyasal bir olgu olarak ele alınmasıyladır ki, kenti biçimlendiren güç yapısı ve bu etkinliğin nasıl dağıldığı anlaşılacaktır. Diğer taraftan, Ankara'nın imarı devlet ölçeğinde bir girişim olduğundan, kenti biçimlendiren güç yapısı kent ölçeğinden devlet ölçeğine kadar uzanacak ve "Ankara'nın imarı 1929-39" başlıklı çalışma da, söz konusu yıllar arasında, Türkiye Cumhuriyetinin bir cins siyasal incelemesine dönüşecektir.


Dili: Türkçe
Yayınevi: Anahtar Kitaplar

Sayfa Sayısı : 0

Dil : Türkçe

ISBN: 9789757787266


Yorumlar (2)

bazen "na"protestlik iyidir

Albüm kalite kokuyor, BGST üyelerine tebrikler. Özellikle Şukar Şukar'ın albümde yer alması da bence abraxas'ın düşündüğünün aksine yerinde bir karar olmuş, zira ekibin çalışmalarını tanımladıkları çok kültürlülük anlayışının hakkını verebilmek için Roman kültüründen bir ezginin de yer alması gerekliydi albümde. Ancak Türkiye çok kültürlülüğünü tamamlayan diğer bazı halkların ezgilerinden esintilere rastlamamış olmam da benim adıma üzücü: Lazlar, Pomaklar, Çerkesler vs. Kısacası on üzerinden sekiz. Tekrar tebrikler.

Daha ileri

Albüm çıktığında satın almaya giderken DOĞU albümündeki coşkuyu bekliyordum. İlk dinlediğimde bu beklentim sebebiyle hayalkırıklığı hissi yaşadım. Ancak birkaç kez dinledikten sonra neredeyse Doğu'dan daha iyi diyebilirim. Daha yumuşak düzenlemeler ama özellikle vurmalı çalgılar çok iyi kullanılmış. Solistlerin sesinin rengi söylediği türkünün yöresine göre değişiyor gibi. Kayıtlar çok başarılı. Yine de bir eleştiri. Şukar Şukar ve Mirkut'u albüme koymalarına gerek yoktu bence. Yerine yeni bir şeyler olabilirdi veya 2002 Bostancı'da çok başarılı seslendirdikleri Keçe Kurdan ve 2001 Açıkhavada'da Mirkut'la birleşik okudukları Ay Lodi olabilirdi. Çok başarılı bir albüm. Alın, aylarca bıkmayacaksınız. Artık Kardeş Türküler'den bir konser albümü, daha ileri giderek bir konser DVD'si bekliyoruz. Bence 2001 Açıkhava Konseri olabilir çünkü diğer konserlerinde genelde sesle ilgili teknik sorunlar vardı.