87,6 TL
Standart Teslimat : 07 Temmuz - 10 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bid'at ve Batıl İnançlar Ansiklopedisi Kitap Açıklaması

 


Çok seven, çok müşfik olan Allah'ın adıyla...

Bid'at, hurafe ve batıl inançlar neredeyse insanların kılcal damarlarına kadar işlemiş bulunmaktadır. Modern ve gelişmiş toplumlarda batıl inanç ve bid'atlerin kapladığı alan ve sahip olduğu yoğunluk maddi ve teknolojik açıdan dünyanın geri kalan toplumlarından daha fazla yer etmektedir. Başta İslam ülkeleri olmak üzere, tüm dünya milletleri bu zihinsel gerilemeye saplanmış bulunmaktadır. Zaman zaman konuyla ilgili tartışmalar alevlenmekte, bölünme ve vahim hadiselerle neticelenmekte ve insanları temel sorunlarla ilgilenmekten alıkoymaktadır.

Birey ve cemaat bazında şiddetli tepki ve karşı çıkmaya rağmen, bid'at, batıl inanç ve hurafeler genel anlamda tüm insanlığı, özel anlamda da İslam dünyasını sarsmaya ve toplumda bir virüs işlevini görerek Müslümanların fesâda düşmesine neden olmaya devam etmektedir. Aldatma, yalan, sahte din anlayışı gibi birçok tehlikeyi içeren bid'at ve hurafeler, dini değerleri dejenere etmekte ve toplumların bünyesini sarsmaktadır. Bu nedenle olacaktır ki bid'at ve batıl inançlar, küfür ve şirkten daha tehlikeli günah olarak algılanmış ve bid'at sahibinin tövbesi reddedilmiştir. Düşünürün de hayıflandığı gibi, "Bizden sûfî ve mollaya selam olsun ki, onlar bize Allah'ın tebliğini nakletmişlerdir. Ne var ki onların bazı yorumları Allah'ı da, Cebrail'i de, Mustafa'yı da hayrete düşürmüştür."

Bid'at ve batıl inançlar, tüm din, ekol, mezhep ve cemaatlerin şiddetle karşı koydukları önemli bir konudur. Müslüman kamuoyu, "Şu hareket bid'attir, şu değildir; şu hurafedir, şu değildir; şu batıl inançtır, hayır değildir." tartışmalarıyla çalkalanmaktadır.

İslam, "İşte bugün dininizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam'a razı oldum." (Mâide, 5/3) âyetiyle tamamlanmıştır. İslam, mükemmel bir yapıyı andırdığından, dine yapılacak her ilave ve eksiltme yapının aslını ve ihtişamını bozacaktır. İslam'ın hiçbir müdahaleye ihtiyacı bulunmamaktadır. İslam'ın temel esaslarının, inanç ve ibadetlerinin eksiltme veya artırmaya ihtiyacı bulunmamaktadır; çünkü o, ilmi tüm zaman ve mekânları aşkın âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.

Çalışmamız, üç yüze yakın madde ve bu maddelerde ele alınan iki bin civarında bid'at, batıl inanç ve hurafeyi kapsamaktadır. Allah elçisi Şuayb (as)'ın uyarısını hatırlatıyoruz: "Yalnızca gücümün yettiği kadar düzeltmeyi istiyorum. Başarım da Allah'ın yardımıyladır. Yalnız O'na dayanıyorum ve ancak O'na yöneliyorum." (Hûd, 11/88)
-Yrd. Doç. Dr. Abdulcelil Candan, Van 2009-
(Önsöz'den)Sayfa Sayısı: 784

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Düşün Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.