37,4 TL
Standart Teslimat : 04 Ekim - 07 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Biçem Alıştırmaları Kitap Açıklaması

 


Biçem Alıştırmaları, Queneau'nun adının duyulmasına yol açan kitabı. Sıradan bir hikayenin 99 değişik biçimde anlatılmasına dayanan bu ufak kitap. Queneau'nun en önemli yapıtlarından biri; Oulipo akımının birçok özelliğinin nüvesi, bu kitaptan geliyor. Biçem Alıştırmaları, doğurduğu illüstrasyonlar, kabareler, tiyatro oyunları, başka yazarlarca yapılan ekler, ilham verdiği yapıtlarla çağdaş edebiyatın klasiklerinden biri.

Biçem Alıştırmaları, dilin, anlatımın, gerçekliğin çokyönlülüğü ve çeşitliliği üzerine son derece ciddi imalar içeren bir mizah kitabı (ya da son derece gayriciddi bir dilbilim kitabı) olarak okunabilir.

Kitabı, bütün Avrupa dillerinden sonra nihayet Türkçe'ye getiren bu çeviri, Queneau'nun hazırladığı iki edisyondaki (1947 ve 1973) bütün alıştırmaları içeriyor.Sayfa Sayısı: 140

Baskı Yılı: 140


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Queneau’nun Biçem Alıştırmaları adlı yapıtı Fransa’da ilk kez 1947 yılında boy gösterdi ve çok geçmeden seçkin Académie Goncourt üyeliğine seçilmesine neden oldu. Ne Fransızca’da ne de başka bir dilde buna benzer bir çalışma görülmemişti, o tarihten bu yana da Queneau’nun bu başarısı tekrarlanamadı. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.10.2013

Hayal Kırıklığı

Belki çevirmen başarızsızlığından veya dil uyumsuzlukları ve öz farklılığındandır büyük bir hayal kırıklığı oldu kitap benim için

26.08.2006

Okumasaydık eksik kalırdık

Olipo´nun (Potansiyel Edebiyat Atölyesi) "kurucu babası"ndan üslup dersleri. Ustalık gösterisi, bir meydan okuma.
<br>
Eğer bir şeyler karalıyorsanız, yazmaya başlamadan önce mutlaka bu kitabı okuyun. Böyle söyleyince didaktik bir eserle karşı karşıya olduğumuz sanılabilir. Hayır: Güleceksiniz, çok güleceksiniz!
<br>
Ferit Edgü bu kitabın Türkçe'ye çevrilemeyeceğini söyleyerek bir benzerini "Yazmak Eylemi" adlıyla telif etmişti. İyi ki Armağan Ekici aynı görüşte değilmiş, iyi ki cesaret göstermiş ve bu mükemmel çeviri / uyarlamayı yapmış.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.