Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Beyaz Kaplan

Beyaz Kaplan

Beyaz Kaplan

9/10 - 7 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Pegasus

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Dünyanın en prestijli edebiyat ödülü olan Man Booker ödülünü ilk kitabıyla, birçok popüler yazarı geride bırakarak alan Aravind Adiga sizi, etkisinden günlerce kurtulamayacağınız Balram Halwai'nin muhteşem öyküsüne davet ediyor.

"Komplike, akıcı ve acayip matrak bir kurgu... Anlatım o kadar doğal ki sizi güldürecek sahnelerle dolu ve oldukça eleştirel... Adiga sizi Balram'ın ruhuna sokuyor. Onu seviyorsunuz, yanlış davrandığında üzülüyor ve onun için endişeleniyorsunuz.

Cinayet sahnesini hiçbir zaman unutamayacaksınız. Son yılların en iyi romanlarından olan Beyaz Kaplan oldukça eleştirel bir lezzet ile kelimelere dökülmüş öfkeli bir politik roman. Sizi düşünmeye itecek ahlaki karmaşa üzerine büyüleyici bir buket."
-Nick DiMartino, yazar-

"Hindistan'da geçen bu akıcı roman Batılı okuyucuların hayali egzotizmine bir alternatif olarak sunulmaktadır... Eğer Hindistan'ı inşa eden bu ellerse, bunların torunları Amerika'nın kıçını tekmeleyecektir... Kesinlikle Alın."
-New York Dergisi-

"Evrensel bir anlatımın izini süren yeni bir İlham Perisi var karşımızda; koyu tenli, öfkeli, komik, yarı eğitimli, taşralı, alışılmışın dışında, laf cambazı. Aravind Adiga Hindistan'da küçük bir kasabadan asi bir ses yükseltiyor. Bu Üçüncü Dünya'nın sesi, bu sesi daha önce duymamış olabilirsiniz. Adiga evrensel bir Gorki, modern bir Kipling. Geleceğin Romanı Burada..."
-John Burdett-Sayfa Sayısı: 296

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pegasus

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 296

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055943806

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Gizli müttefikler
Kaya Genç

Hizmetçiler önemlidir. O kadar önemlidir ki hizmetçiler, hizmetçileri anlamadan hiçbir şeyi anlamak mümkün değildir. Hizmetçilerinin çeşitliliği, uzun tarihi ve itaatkârlığıyla bilinen İngilizlerin bu konuda yazdıkları kitapları düşünelim. İngiliz romanının hem en eğlenceli (Pamela) hem en korkunç (Yürek Burgusu) hem de en trajik örneklerinden bazıları (Uğultulu Tepeler) mürebbiyelerin, uşakların, temizlikçilerin, hizmetçi kadınların bakış açılarıyla anlatılmıştır. Son yirmi beş yılda bu roman türünde yazılmış iki önemli kitap, Kazuo İşiguro’nun Günden Kalanlar’ı ve Aravind Adiga’nın Beyaz Kaplan’ıydı. Onlar hakkında düşünürken hizmetçiler üzerine bir yazı yazmayı hayal ettim; iki yazar, yirmi yıl arayla bana çok benzer görünen bir konuyu ele alıyor ve bunu yaparken iki ayrı ses çıkarıyorlardı. Bu sesleri dinlerken çocukluğumda duyduğum hizmetçi seslerininin mucizevi birbiçimde geri döndüğünü, bana bir şe.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

*****

Güzel bir kitap. Hintli yazarların sıklıkla tercih ettiği gibi, biraz kara komedi tarzında yazılmış. Eğlenceli, çabuk okunan bir eser, ama sabun köpüğü de değil. Daha bitmeseydi derken bitiveriyor. Yayınevinin hazırladığı kapak ve heryerine doldurduğu tanıtım yazıları pek hoş olmamış bence. 2008 Man Booker ödülü alan kitabın zaten okuyucuyla buluşacağını düşünüyorum. Özellikle Salman Rushdie sevenler bu kitaba mutlaka bir baksın.