Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."
2002'de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanı'nın ardından, 2006'da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Murat Uyurkulak ile Edebiyatdışı: "Sansür, burjuvanın mülkünü ve erkeğin çükünü koruyor"
Söyleşi: Hasan Cömert

Sansür “ahlaksızlığı” yaymaktan başka hiçbir işe yaramaz. O kalın örtünün altında ne ar kalır ne haya ne de ahlak. İnsanlar özgürlük ister. Sen sansürlüyorsan, o özgürlük arayışının çarpılarak tezahür etmesine, o kalın kabuğu yamularak kırmasına yol açarsın olsa olsa.  

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%57,9
%36,8
%0
%0
%5,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

06.02.2019

Keyifli

Murat Uyurkulak'ın o oyuncu, eğlenceli, yer yer şiirsel dili bu kitaptaki öykülerde de hasıl olmuş. Her birini keyifle okudum. Tavsiye ederim.

15.02.2014

Bazuka´ya dair.

Yazarın çeşitli zamanlarda yayınlanmış hikayelerinin bir derlemesi kitap. Birkaç hikayesi dışında pek beğenmedim. Yazarın romanlarına göre çok basit ve sıradan geldi bana. Yazardan daha orijinal bir eserin beklentisi içindeydim. Hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.

31.01.2014

..

Açıkçası okurken de, şu anda yaptığım gibi yazmaya çalışırken de romanı öyküye tercih etmişimdir. Bu durumun nedenlerini tartışmak çok uzun sürecektir, o yüzden sadece normalde pek öykü kitaplarıyla aram olmadığını vurgulayarak kapatıyorum. Önceki eleştiriyi yazan arkadaşın Tol ve Har´ın yarattığı etkiler, yazarın alıştırdığı çok yüksek çıta gibi tespitlerine katılıyorum. Ancak öyküyle arası çok iyi olmayan bana bile Sait Faik ve Fuentes´ten sonra ilk kez böyle etki eden bir öykü kitabı okuduğumu itiraf etmeliyim.

Çok sade ve yaratıcı yazmayı, havadan sudan bahseder gibiyken insanın yüreğine saplanacak, minibüs yolculuğu gibi bir kargaşa ortamında bile nefes kesilmesine neden olacak kurgular kullanmayı başarmış Murat Uyurkulak. Ben yazarın ÿ"gerçek ve insanÿ" kalabilmiş biri olduğunu kendimce takip edebilmiş bir okuru olarak, girişteki Can Yücel çevirisi Shakespeare sonesine  gülümseyip, dokuz öyküyü de ayrı ayrı keyif alarak, etkilenerek ve hayat sevincinin en net göstergesi olan şaşırma duygusunu sürekli yaşayarak okudum. Tol ve Har´ı bitirdiğim zamanlar, yazarın çeşitli aralıklarla yazdığı gazetedeki yazılarını okuduğum zamanlar sonrasında yaşadığım ÿ"Umarım bir gün ben de böyle yazar, insanların da böyle hissetmesine neden olurum.ÿ" duygusunu Bazuka´dan sonra da yaşadım.
Kesinlikle tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.