Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Başkalarının Acısına Bakmak Kitap Açıklaması

 


"Savaş, iç deşer; savaş, bağırsakları boşaltır. Savaş, teni yakıp kavurur. Savaş, organları bedenden koparır. Savaş, yıkıp yok eder. Ve savaş, insan türünün doğasından gelir." Böyle diyor Susan Sontag, 'tefekkür nesneleri olarak' savaş ve dehşet fotoğraflarından hareketle kaleme aldığı bu sarsıcı kitabında. Daha sonra da, Goya'nın "Savaşın Felaketleri" serisinden Amerikan İç Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Nazi ölüm kamplarının fotoğrafik belgelerine ve daha yakın tarihimizde Bosna, Sierra Leone, Ruanda, İsrail, Filistin ve 11 Eylül 2001 New York City trajedilerine, zaman içinde bir gezintiye çıkıp, asıl olarak şu soruyu yöneltiyor bizlere: "Savaşın ve dehşetin yüzünü sergileyen fotoğraflara bakmaya ne kadar dayanabilirsiniz?" Başkalarının Acısına Bakmak, kesintisiz görüntü bombardımanının tüm hayatımız kuşattığı bir çağda, Susan Sontag'ın savaş fotoğrafçılığının misyonu ve başkalarının acılarıyla ıstıraplarına duyarlı olmak üzere bir insanlık dersi verdiği son başyapıtı.Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Agora Kitaplığı

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.07.2005

Çok güzel

Bosna-Hersek Savaşı'nda olayları koltuğunda TV´den izleyen bir Makedon'un "sanki benim başıma böyle bir şey hiç gelmeyecekmiş gibi izler, kanal değiştirirdim." dediği bölüm çok düşündürücüydü. Çünkü kısa bir süre sonra kendini o savaşın içinde bulmuş.Tıpkı şu an bizlerin komşularımızdaki savaşı TV´den izleyip, zamanla haber başlar başlamaz kanal değiştirdiğimiz gibi. Okunması gereken bir kitap. Susan Sontag´ın felsefesi ve fotoğraf sanatı yine güzel bir sentez olmuş.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.