48,3 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Başarısız Hipotez Tanrı Kitap Açıklaması

 


Tarih boyunca Tanrı'nın varlığı üzerine tartışmalar büyük ölçüde felsefe ve teoloji sahalarında yapılmış, bu arada bilim saha kenarında oturup bu fikir ve sözcükler mücadelesini izlemekle yetinmişti. Fizikçi Victor J. Stenger, eğer Tanrı varsa, bir takım bilimsel kanıtların da bulunması gerektiğini söylüyor. Musevi, Hıristiyan ve İslâm dinlerinde sunulan Tanrı kavramını herhangi bir bilimsel hipotez olarak ele alan Stenger, evrenin bir yaratıcı elinden çıktığı ve insanların Tanrı'nın özel yaratıları olduğu görüşlerini tartarken fizik ve astronomideki yeni bulguları tartışıyor. Son dönemin modası Akıllı tasarım savlarını Tanrı'nın biyoloji üzerindeki etkisi olarak görüyor. Tüm bilimsel bulgularla kanıtları değerlendirdikten sonra evrenin Tanrı var olmasa nasıl olacağı beklenirse öyle olduğu sonucuna kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde varıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 260

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 222

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aylak Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.04.2019

Güzel Bir Yapıt

Yazar bu eserinde tanrının yokluğunu felsefik analizlerle değil bilimsel argümanlarla açıklamaya çalışmakta. Kitabı okurken gözlemlediğimiz herhangi bir tanrı var olsaydı evren şu anda olduğundan farklı olur muydu sorusunun cevabını arayacaksınız. İçerik olarak Richard Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı"na benzemekle birlikte yazarın bir fizikçi olması nedeniyle tanrının yokluğunun fizik bilimi açısından kanıtlarını da ortaya koymaya çalışmakta. Bu kanıtlar açıklanırken kullanılan bazı terminolojilerin anlaşılması biraz zor olsa da olduğunca basitleştirilerek anlatılmaya çalışılmış. Sonuç olarak ise kitabın kapağında yazıldığı gibi bilimin "Tanrı'nın varolmadığını" gösterdiği gözler önüne seriliyor.

26.01.2013

hidayetli arkadaşa cevap .

Öncelikle, kitap okuyan birisine ´´Allah kahretsin onu ´´ diyen bu zihniyet nasıl bir yaratık onu merak ediyorum? Bir de ´´ helak olsun ateistler ´´ diyerek tanrının yerine ( varsa ) koyuyor kendini bu kendini bilmez. Kitaba gelince; biraz üniversite eğitimi görmüş insanlar için harika bir kitap. Tek eleştirim, herhangi bir vatandaşın anlayamayacağı teknik bir lisan kullanılması. Bunun dışında, Tanrı hakkında aklında soru işaretleri ve kuşkuları olan herkesin okuması gereken bir kitap .

07.12.2012

hidayetler nasip etsin hepimize

Kitap ismini görür görmez kanım dondu... Bu kitaba sempati duyanda asalak gibi okuyanda allah kahretsin onu... Helak olsun tüm ateistler... Daha çok şey demek isterim de yeri değil. İnsanların kafasını bulandıran karıştıran zayıf iradeli kişiler için tehlikeli bu tarz kitaplar... O kadar kitap okumaya meraklılar önce dinimizi müslümanlığımızı okusunlar. Şahsen bakmaya bile değmez... Başarılar sayın idefix.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.