26,3 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bahar ve Kelebekler Kitap Açıklaması

 


Ömer Seyfettin, yaşadığı dönemin geleneksel dil ve edebiyat anlayışına bağlı kalmayan yenilikçi kişiliği ile düz yazımızın gelişme aşamasında büyük dönüşümler yarattı. "Tabii lisan, konuşulan lisandır." ilkesi üzerinde inatla durarak yalın bir anlatım kurdu.
Öykünün akışında sağladığı hızlılık, olay-kişi-çevre bağlantılarındaki doğallık ve en önemlisi ustalıkla yarattığı yergi havasıyla bugün de canlılığını koruyan eserler verdi. Döneminin eski dil beğenisine saplanıp kalan yazarlarını okunmaz duruma düşüren "zaman" onu haklı çıkardı.Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Elips Kitapları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

ALİ CANİB

Bir sene zarfında Ömer Seyfeddin’in üç cilt küçük hikâyesi intişar etti: Yüksek Ökçeler, Gizli Mabed ve son haftalarda çıkan Bahar ve Kelebekler. Bizim edebiyatımızda münekkit kudret ve selahiyetini haiz bir kimse olmadığı için bu eserler hakkındaki hükmü, edebî ammenin verdiği rağbet ve revaçtan istintac etmek en bitarafane bir tarzdır. Yüksek Ökçeler’le Gizli Mabed nüshalarından bir iki yüz kadar kaldı. Bahar ve Kelebekler’in satımı bine yaklaştı. Şunu her şeyden evvel arz etmek isterim ki seneler geçtikçe edebî kabiliyeti daha ziyade anlaşılan, bugün bizzat mecmua sahibi genç bir şaire: “Türk edebiyatının son zamanlarda yegâne küçük hikâyecisi Ömer Seyfeddin’di. Onun öldüğü günden beri Türkçe küçük hikâye yazılmıyor, yazılanlar hâlâ bazı kalem tecrübeleridir. Bunların arasında çok güzel olanlar da bulunabilir; fakat henüz bir hikâyecimiz olmadığına şüphem yok. Bunu bir edebiyat mecmuası çıkaran bir adam sıfatıyla herkesten fazla ben hissediyorum. Zannediyorum ki.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.