45,6 TL
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Azerbaycan Aydınları Kitap Açıklaması

 

İrfan Paksoy bir Türk sevdalısıdır, özellikle de Azerbaycan’a sevgisi sonsuzdur. Bu manada İrfan Bey’in Azerbaycan edebiyatının Mirze Elekber Sabir, Muhammed Hadi, Abdullah Şaik, Hüseyin Cavid, Ahmed Cevad Ahundzâde, Cafer Cabbarlı, Müseyib Zeyem, Samed Vurgun, Mikail Müşfik, Hamid Nutkî, Sabir Rüstemhanlı, Muhammed Hüseyin Şehriyar, Elmas Yıldırım, Bahtiyar Vahabzâde, Halil Rıza Ulutürk, Zelimhan Yakup ve İltimas İsmail gibi görkemli söz ve fikir insanlarının Türkçe, bağımsızlık, vatan ve millet ile ilgili şiirlerini bir yere toplayıp Türkiyeli okuyuculara takdim etmesi takdire layıktır.

İrfan Bey’in üzerinde çalıştığı ve yayıma sunduğu kitabın amacı Azerbaycan halkının son yüzyıldaki bağımsızlık ve millî kimlik mücâdelesini edebî ürünlere taşıyan yazarların şiirlerini toplamak, tahlil etmek ve Türkiyeli okuyuculara tanıtmak olmuştur. Azerbaycan Türklerinin özgürlük, varlık ve hayat mücadelesinin hikâyesini oluşturan bu yazar ve şahsiyetlerin ortak özellikleri; kalplerinde büyük bir millet sevgisi ile Türklük için mücadele vermeleridir. Azerbaycan’da millî düşüncenin tarihi de bugünü de bu edebî ve tarihî şahsiyetlerin faaliyetleri ile yakından ilgilidir. Türk Dünyası geneline hizmet eden böylesi şahsiyetleri gelecek nesiller tanımalı, mirasları ortaya çıkarılmalı, yayılmalı ve öğrenilmelidir. Büyük bir emek ve aşkla hazırlamış olduğu bu eseri için İrfan Bey’i tebrik ediyor, bu tür çalışmalarının gelecekte de devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Doç. Dr. Pervane Memmedli
Azerbaycan Millî İlimler Akademisi
Nizamî Gencevî Enstitüsü Başaraştırmacısı

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.