13,9 TL
Standart Teslimat : 27 Mayıs - 30 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aynadaki Azazil Kitap Açıklaması

 


"Merakımı yenemedim ve Aynadaki Azazil'i okudum. Zaten bir çırpıda okunuyor. Elden bırakmak kolay değil. Bu romanın ilk olumlu yanı. İkinci olumlu yanı, beni rahatsız etmemesi. Çünkü "etnik kimlikli" romanlar, genellikle bana yapmacıklı gelir. Bu kez öyle olmadı, beni ağlatabildiğinize göre bu roman farklı, iyi yani! Ben roman eleştirmeni değilim, ayrıca sanatın insandan insana değişen okuyuşları olduğuna inanırım. Birinin beğenmediğini başkası beğenir veya tersi olur. Ben beğendim."
-Herkül Millas-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Vivo Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.01.2016

Bir gün hayatınız değişir. Bütün geçmişinizin üzer

Bir gün hayatınız değişir. Bütün geçmişinizin üzeri, geleceğiniz uğruna çizilir. Ancak, gerçekler er ya da geç ortaya çıkar.


Ya bir anne hatırası sandıktan, ya eski bir tanıdıktan ya da eskiden kalma bir aynadan…

Elinizdeki 110 sayfalık bir küçük kitap. Bir çırpıda okunuyor.


Coğrafyamızda yaşanmış ve yaşanan birçok olayın kısacık bir özeti aslında bu kitap.

Üç kadın üzerinden aslında hiçte yabancı olmadığımız olayların anlatımı.


Çaresizlik, umarsızca karşı koyuşlar, kabullenişler, zorunlu ve zorla değişiklikler…


İnsan hayatında yaşayabileceği her şeyi fiziksel olarak kabul edebilir. Ancak ruhlar işin içine girdiğinde eninde sonunda bir kırılma, parçalanma kaçınılmaz.


Kadınların yaşamdaki yeri, sorunları…


Mübadele yıllarında yaşanan dramlar…


Aşk… Sevgi… Fedakârlık… Bunların hepsi bize tanıdık gelen öyle ya da böyle bildiğimiz farkında olduğumuz konular.


Bütün bunları ince ince bir araya getirip insanı incitmeden, sıkmadan, korkutmadan anlatmış yazarımız. Teşekkürler…

22.01.2016

İddialı bir çalışma, iddialı bir anlatım ve iddia

AYNADAKİ AZAZİL (Roman) - Özlem GÖNCÜ

Aynadaki Azazil, ismi gibi oldukça gizemli bir kitap. Bu çalışma bir psikolojik roman türü değilÿ; mübadele romanı ise hiç değil. Eseri eşsiz kılan şey bir ailenin soy ağacında, onu lanet gibi takip eden habis bir travmayı yer yer gerçek üstü üslup ile okuyucuya pürüzsüz bir şekilde aktarmasıdır.

Romana lezzet katan yalnızca sürükleyici edebi dili değil. Eserin bir çırpıda okunmasını sağlayan, onun olağanüstü sahiciligi. Romanın bir diğer öne çıkan özelliği ise mübadele, aile içi şiddet, şizofreni ve farklı kültürel alanlara değdiği halde insanı hiç bir şekilde rahatsız etmemesi. Yazar, bu tür meseleleri tek kelime ile ÿ"insancaÿ" ele almistir.

Bir sanat eserinin ne anlattığı kadar nasıl anlattığı da önemli. Anlatımı farklı, orjinal ve oldukça kişilikli. Yapmacıktan uzak, sahte duygulardan arındırılmış, insana dokunan bir kimlik travması ile aile trajedisi okuyucuyu bekliyor. Ve nihayet tüm bu orjinaliteye eşlik eden sürpriz final ise ayrıca dikkat çekici.

Aynadaki Azazil´i okuduktan sonra bir süre kendinize gelemeyeceksiniz. İddialı bir çalışma, iddialı bir anlatım ve iddialı bir konu...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.