Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Aylaklar

Aylaklar

Aylaklar

9/10 - 7 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Everest Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Meşrutiyet'ten sonraki toplumsal dönüşümlerin her bir devresini ustaca sentezleyen Melih Cevdet Anday, Abdülhamid'in eczacıbaşısı Şükrü Paşa'dan kalma bir konağa yerleştirdiği roman kahramanları üzerinden cumhuriyet Türkiye'si toplumunun tahlilini yapıyor.

Aylaklar, Türkçe edebiyatın en derli toplu romanlarından biri. Olağanüstü bir başarıyla oluşturulan karakterler ve izlekteki kendinden emin duruş, bu romanı edebiyatımızdaki en iyi kurmaca metinlerden biri kılıyor.

... Batıyormuşuz da birimizin haberi olmamış. Hadi Nesime ile Şükrü'yü bir yana bırakalım, onlar aileden değil; ya bana, anneanneme, dedeme ne demeli? Ekmeğin nerden geldiğini birimiz bile düşünmemişiz. Dün gece sofrada bunu söyleyecek oldum, Dündar Bey 'Osmanlı İmparatorluğu da böyle battı,} dedi. 'Biz aylıklarımızın köylüden alınan vergi ile ödendiğini bilmezdik, devletin bir köşede bir parası var, ondan veriyor sanırdık. Birinci Dünya Savaşana neden girdiğimizi Talat Paşa bilmiyor, Cemal Paşa bilmiyor, Enver Paşa bilmiyor. Peki kim biliyor? Bilen yok...}Sayfa Sayısı: 250

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 250

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752898981


Yorumlar (2)

Usta işi

Çok beğendim. Usta işi bir roman olduğu daha ilk paragrafdan itibaren kendini belli ediyor.
TV dizilerinin konu bulmakta zorlandığı şu günlerde özellikle usta bir senarist ve yönetmen elinde iz bırakacak bir yapım  olabilir.

Aylaklar

Zamanını aşan eserlerden biri. Roman kahramanlarının gerçekliği arkanıza, yanınıza baksanız görebileceğiniz kadar gerçek. Okurken insan bu kadar da vurdum duymaz, yaşadığı ortamdan bihaber olamaz diye düşünüyorsunuz. Ama bu düşünce bir an. Çünkü yazar bir sonraki cümlede sizi ikna ediyor.